Fašistickí poslanci okolo strany ĽS-NS navrhli, aby ženy nemohli podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, pokiaľ nejde o ohrozenie života matky. Zatiaľ čo doteraz to pri ich zákonoch vyzeralo tak, že ostatní zákonodarcovia podporu fašistom odmietli, tentoraz sa medzi stranami nájdu výnimky. Nový Čas sa pýtal na názor samotných žien či odborníkov, ktorí s podobnými prípadmi pracujú.
V súčasnosti je na Slovensku možnosť podstúpiť interrupciu do 12. týždňa života. Zákon je v platnosti dlhé roky a jeho znenie sa v nepravidelných intervaloch pokúšajú otvárať viacerí politici. Otázky sa tentoraz chopili fašisti. Sociologička Zuzana Kusá upozorňuje, že v poslednom období nijako nerástlo znepokojenie nad potratom ako takým. „Počet umelých prerušení tehotenstva naďalej klesá a je nižší ako v roku 1958, keď sa to prvýkrát umožnilo. Nie je to vôbec spoločensky znepokojujúci fenomén. Skôr ide o súťaž o konzervatívneho voliča, keďže kotlebovci idú silne po myšlienke, že v tejto spoločnosti sa realita odlišuje od ideálov, ku ktorým sa spoločnosť hlási. Je to pre nich mravopočestná téma, ktorá im má tvoriť imidž,“ myslí si Kusá.
Ak by legislatíva prešla, tak potraty by boli obmedzené len na situácie, ktoré by ohrozovali život matky, alebo ak by bola obeťou znásilnenia. V súčasnosti podľa Štatistického úradu od roku 1993, keď prebehlo takmer 39 000 potratov, počet zákrokov klesol v minulom roku na 9 083. V slovenskom parlamente sa poslanci odvolávali najmä na kresťanské hodnoty Slovenska. Konferencia biskupov Slovenska pritom za návrh neodporučila hlasovať.
Cirkev sa podľa hovorcu Martina Kramaru jasne stavia za ochranu života nenarodených, ale majú problém s predkladateľmi. „Skutočnosť, že s agendou vychádza subjekt, ktorý v oblasti ľudskej dôstojnosti nevystupuje konzistentne, je otázkou na spytovanie svedomia pre všetkých veriacich poslancov,“ povedal Kramara. Liberálnejší politici prízvukujú, že pri zákaze potratov zosilnejú cesty Sloveniek do štátov, ktoré potrat povoľujú. O zákone sa bude hlasovať v júni, no podporu má len medzi jednotlivcami. Už teraz je ale jasné, že vládna väčšina pripravuje vlastný návrh, ktorý má obmedziť interrupcie. Podrobností ešte nie sú jasné.
Priveľmi intímna vec
Sexuologička Danica Caisová vysvetľuje, že vplyv interrupcií na psychický stav matky je veľmi individuálny. „Závisí to od množstva faktorov - osobnosť ženy, situácia, v ktorej sa nachádza, a aj momentálny postoj k partnerovi,“ hovorí expertka. Dodáva, že je to výsostne intímna vec každej ženy. Následky sa podľa Caisovej odvíjajú od toho, ako silná a trvalá motivácia je aj po prerušení tehotenstva. „Keď sa rozhodovala racionálne a s ohľadom na všetky okolnosti, ktoré boli v tej situácii posúditeľné, tak to znáša lepšie, ako tá žena, ktorá sa rozhoduje pod tlakom situácie,“ prízvukuje odborníčka.
Som proti potratom
Dominika (26) so synčekom Dominikom (2), Nové Mesto nad Váhom
Určite som proti potratom, každé dieťa má právo na život. Sama mám syna a som šťastná, že je tu s nami. Neviem si predstaviť, že by som sa vtedy rozhodla inak. Deti sa na svet nepýtajú, a keď už ich čakáme, tak ich nezabíjajme.
Som za ponechanie voľby
Eva (25), Michalovce
Nie som za to, aby boli zakázané potraty, pretože sú prípady, keď by to malo byť povolené a každá žena má mať právo rozhodnúť o svojom ďalšom živote. Nech si každá žena uvedomuje následky, ale zas nie, aby štát kázal a zakazoval rozhodovať o takej chúlostivej veci.
Veľká zmena v konzervatívnom Írsku
Silno katolícka krajina len pred niekoľkými dňami v referende povolila umelé prerušenie tehotenstva. Za zmenu doterajších striktných zákonov, ktoré povoľovali interrupciu len pri priamom ohrození zdravia matky, sa vyslovili dve tretiny Írov. Vláda teraz vypracuje novú legislatívu. Tá bude obsahovať podstatné zmiernenie potratového zákona, ktorý sa má priblížiť pomerom na Slovensku, čiže bude možnosť prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa a v prípade vážnych komplikácií aj neskôr.
Ako je to s interrupciou na Slovensku
- zákrok je legálny do 12. týždňa tehotenstva
- môže byť prevedený len v odbornom zariadení pod vedením gynekológa
- nesmie sa vykonať častejšie ako jedenkrát za pol roka
- pri maloletých je nevyhnutný súhlas zákonného zástupcu
- cena sa pohybuje v stovkách eur
- lekár si môže uplatniť výhradu vo svedomí a odmietnuť zákrok vykonať
- lekár musí žene povedať o rizikách aj alternatívach interrupcie
Nejednotný postoj medzi stranami
Dušan Muňko, Smer
Som proti tomuto zákazu. V 21. storočí nebudem predsa obmedzovať práva ženám. Žena sa môže rozhodnúť podľa vlastného svedomia. Poľské ženy chodia k nám, prečo mám tomuto pohlaviu komplikovať situáciu?
Milan Krajniak, Sme Rodina
Ja to podporím. V 21. storočí už nemusíme riešiť dilemu, či pomôžeme iba dieťaťu, alebo iba matke. Už máme vyspelú spoločnosť, aby sme mohli pomôcť tým, ktorí by uvažovali o interrupcii z ekonomických alebo sociálnych dôvodov.
Igor Matovič, OĽaNO
V klube budeme mať pri hlasovaní voľnú ruku ako vždy. Očakávam, že dvaja-traja ľudia ho podporia. Ostatní budú hlasovať proti. Ja nebudem hlasovať vôbec. Považujem aj malinké dieťa, ktoré má týždeň či dva, za človeka, tým pádom považujem interrupciu za zabitie.
Lucia Ďuriš Nicholsonová, SaS
Nevidíme žiaden dôvod meniť status quo. Výsledkom je len to, že tehotné ženy podstupujú tieto traumatizujúce zákroky v zahraničí, prípadne ilegálne. Jediným a hlavným obmedzením interrupcií má byť zodpovedný sexuálny život, vhodná osveta a svedomie.
Jaroslav Paška, SNS
Zatiaľ sme nerokovali v poslaneckom klube a ako sa zachováme. Očakávame, že bude platiť to, čo univerzálne platí, že opozičné návrhy, ktoré nie sú prekonzultované v širšom spektre, zásadne nepodporujeme. Je potrebné sa viac venovať pozitívam opatrenia, aby sa predchádzalo zbytočným interrupciám, nie pôsobiť represívne.