Do médií sa dostalo viacero dokumentov, ktoré vrhajú na Kiskovu kampaň podozrenia z krátenia daní či prekročenia finančného limitu na kampaň. Z najnovších materiálov vyplýva, že Kiskova rodinná firma KTAG, ktorá mu zabezpečovala kampaň, podala deň pred daňovou kontrolou viacero dodatočných daňových priznaní.
Minulý týždeň sa do médií dostali dokumenty, ktoré potvrdzovali, že do prezidentskej kampane nalievala peniaze aj Kiskova rodinná spoločnosť KTAG. On tvrdí, že išlo o jeho peniaze. Na túto firmu si posvietili úrady na jeseň minulý rok, daňová kontrola trvala niekoľko mesiacov. Z uniknutých údajov z Finančnej správy vyplýva, že firma KTAG podala narýchlo až 15 dodatočných daňových priznaní iba deň pred kontrolou.
Kiskova firma si takýmto spôsobom vyhodila z daňového priznania výdavky na kampaň v sume 467-tisíc eur. Spolu tak musela dodatočne doplatiť daň takmer 145-tisíc eur. „Na základe daňovej kontroly roka 2014, kde daňová kontrola konštatovala pochybenie, dal konateľ firmy prekontrolovať účtovníctvo do minulosti. Kontrola účtovníctva daňovým úradom za predchádzajúce roky bola nahlásená oveľa neskôr, ako prebiehalo preverovanie účtovníctva v spoločnosti KTAG. Kontrola účtovníctva sa robí niekoľko mesiacov, firma nemohla tušiť, kedy príde kontrola,“ vysvetlil prezidentov hovorca Roman Krpelan.
Odborník na daňové zákony nevidí za podaním viacerých dodatočných priznaní deň pred daňovou kontrolou nič neštandardné. „Je bežné, že ak sa ozve daňová kontrola, tak to firma dá niekomu preveriť, či tam náhodou nie je niečo, čo by mohlo robiť pri kontrole problémy. Keď sa na to príde, že áno, tak záleží na tom, či tá firma to nechá na kontrolu, alebo tie veci z daňového priznania vyjme,“ dodal daňový poradca Tibor Karlik.
Kiska nedávno ohlásil, že nebude kandidovať za prezidenta, ale z politiky sa nestiahne. V zákulisí sa špekuluje, že sa vrhne do straníckej politiky, čo ani on sám nepopiera. „Ale o tom, čo spravím, potrebujem zodpovedne premýšľať a plánovať,“ uviedol.
DAŇOVÁK: MAL NA TO PRÁVO
Tibor Karlik, daňový poradca
- Nie je to krátenie dane ani daňový podvod. Keď prídete na to, že ste urobili chybu a dnes by ste to posúdili inak, tak máte právo dať dodatočné daňové priznanie. Trestný čin je vtedy, ak na to príde daňový úradník, vec ide na súd a ten potvrdí, že ide o porušenie zákona. Ak firma mávne rukou a dodatočne daň zaplatí, neznamená to, že urobila podvod.
POLITOLÓG: MÔŽE MU TO POŠKODIŤ
Tomáš Koziak, politológ
- Zatiaľ tu nemáme fakty, ktoré by vniesli do toho svetlo. Prezidentovi to však môže poškodiť, všetko bude závisieť od toho, akým spôsobom to mediálne odkomunikuje on a ľudia okolo neho a akým spôsobom tému podajú jeho politickí protivníci. Prieskum verejnej mienky je jediná vec, ktorá má výpovednú hodnotu, a vidíme, že tá popularita u Kisku klesá, ale nie dramatickým spôsobom. To, že v politike zostáva, naznačuje, že chce bojovať a očistiť svoje meno od podozrení. Keby chcel zamiesť všetky záležitosti pod koberec, tak by sa už nechcel angažovať v politike.“