Nová expozícia je zameraná na prezentáciu interiérov barokového kaštieľa ako skutočného šľachtického sídla spomínaného rodu. "Jej autor, zároveň odborný pracovník a vedúci pracoviska Samuel Bruss doslova odklial zabudnutý rod Dessewffy, našiel jeho žijúcich predstaviteľov, získal početné originálne predmety priamo súvisiace s touto rodinou a s pomocou štýlovo príbuzných akvizícií vytvoril expozíciu, v ktorú sotva kto dúfal, že je možná. V kaštieli sa totiž nič nezachovalo z pôvodného vybavenia," informovala Mária Kotorová, riaditeľka Krajského múzea v Prešove, pod ktoré patrí hanušovský kaštieľ a archeopark. Medzi jedinečnými exponátmi zvlášť vynikajú dary získané od Marty Mitrovej, rod. Dessewffy, potomka kamenickej vetvy z Marhaňskej línie rodu. Tá múzeu darovala stovky osobných predmetov svojej rodiny.
"Návštevníci budú môcť obdivovať honosnú knižnicu s početnými originálmi, historickými knihami, akúsi kaplnku so sakrálnymi predmetmi súvisiacimi s dessewffyovskou štedrosťou a ochotou podporovať cirkevné spoločenstvá a školy, orientálny salón hlásajúci svetu vycibrený vkus a záľubu v pekných veciach a spálňu posledného žijúceho predstaviteľa rodu, nedávno zosnulého Jána Dessewffy," vymenovala riaditeľka s tým, že v poslednej spomínanej miestnosti možno nájsť bielizeň, textílie, rodinné fotografie či osobné predmety. "Umožňuje nám vstúpiť do intimity rodiny, ktorej stáročné pôsobenie v Hanušovciach sa nieslo prevažne v duchu filantropie, a ktorej poslední žijúci predstavitelia nemali ľahký a jednoduchý život," poznamenala. Na poschodí kaštieľa sa k historicky zariadeným interiérom ráta podľa jej ďalších slov poľovnícka chodba a hnedý salón.
Autorom monografie predstavujúcej rod Dessewffy a hanušovské panstvo je taktiež Samuel Bruss. "Obsahom množstva portrétov a iných umeleckohistorických predmetov a fotografií zo zbierok hanušovského múzea či partnerských inštitúcií a súkromných zbierok, ktoré sú v prevažnej väčšine súčasťou expozície, zastupuje publikácia tiež úlohu jej katalógu," vysvetlila Kotorová. Obrazový materiál dopĺňa obsažný text.
Kniha obsahuje päť kapitol. "Prvá je venovaná dejinám mestečka Hanušovce, druhá rodu Dessewffy od jeho počiatku až po získanie hanušovského panstva. Náplňou tretej kapitoly sú dejiny barokového kaštieľa v Hanušovciach v spojení s jeho staviteľmi a vlastníkmi od 30. rokov 18. storočia po 40. roky 20. storočia. Dejiny samotnej hanušovskej vetvy rodu Dessewffy a architektúra barokového kaštieľa v spojitosti s prírodno-krajinárskym parkom sú predstavené v posledných dvoch častiach," priblížila riaditeľka.
Vytvorenie novej expozície umožnil projekt Fondu na podporu umenia, ktorý podporil aj vydanie publikácie, prispel aj Prešovský samosprávny kraj a samotné múzeum.