Nie je to pritom nič výnimočné. V päťdesiatke porodila aj speváčka Janet Jackson a prvé dieťa pred päťdesiatkou očakáva aj slovenská supermodelka Adriana Sklenaříková (46). Čo si myslia odborníci o rizikách tehotenstva u žien vo veku nad 45 rokov? Podľa štatistík aj u nás neustále pribúda rodičiek vo vyššom veku. Päťdesiatničky sú u nás skôr zriedkavé, ale zopár sa ich nájde.
Nielen vo svete, ale aj u nás pribúda žien, ktoré rodia vo vyššom veku. „Trendom je neustály rast veku žien pri pôrode. Vo všeobecnosti platí, že ideálny vek pri pôrode je od 20 do 25 rokov,“ uviedol gynekológ zo Sanatória Helios Peter Krajkovič.
Podľa Štatistického úradu SR na Slovensku pribúda žien, ktoré rodia po štyridsiatke, niekoľkým desiatkam žien sa u nás narodí každoročne dieťa vo veku od 45 do 49 rokov. Päťdesiatničky sú skôr ojedinelé, od roku 2010 u nás porodilo 13 žien v tomto veku. „Po päťdesiatke je otehotnenie u ženy prirodzenou cestou takmer nemožné,“ upozorňuje Krajkovič.
Podľa sexuologičky a psychiatričky Dany Šedivej väčšina ľudí túži po potomstve, lebo je to v nás. „Mnohé ženy materstvo odkladali do vyššieho veku. Snažia sa takto naplniť svoju materskú rolu,“ vysvetlila Šedivá. Podľa nej často ide aj o prípady, že žena sa znovu vydá a chce dať novému partnerovi dieťa. Mladé ženy majú často deti nie práve z najlepších dôvodov. „Je veľa mladých nezrelých žien, ktoré majú deti len preto, že sa to patrí, aby si pripútali partnera a podobne,“ upozorňuje sexuologička.
Nevýhody
- ťažšie oplodnenie ako v nižšom veku
- celkovo nižšia kondícia ženy pri tehotenstve a pôrode
- horší fyziologický stav tkanív a orgánov
- horší zdravotný stav, prekonanie viacerých ochorení ako u mladšej ženy
- vyššie riziko genetických ochorení u dieťaťa
Výhody
- psychická zrelosť matky
- finančná zábezpeka
- rozbehnutá kariéra
Možné zdravotné komplikácie
- kardiovaskulárne ochorenia
- cukrovka
- vysoký krvný tlak
- stúpa riziko genetických porúch, najmä Downovho syndrómu
- vznik kŕčových žíl
- riziko vzniku trombózy
(pre zväčšenie rozkliknite)
S vekom rastie riziko genetických ochorení dieťaťa
Peter Krajkovič, gynekológ, Sanatórium Helios
Je potrebné si uvedomiť, že kým u muža sa spermie obnovujú a bez ohľadu na jeho vek majú 2,5 mesiaca, u žien je to s vajíčkami úplne inak. Ženy dostávajú vajíčka takpovediac do vienka. Ak má žena 45 rokov, rovnako staré sú aj jej vajíčka. So zvyšujúcim sa vekom sa nielen znižuje šanca na oplodnenie, ale zvyšuje sa riziko geneticky spôsobených ochorení. Najvýraznejší je Downov syndróm.
Vytvorí dobré podmienky pre dieťa
Dana Šedivá, psychiatrička a sexuologička
Žena, ktorá túži mať dieťa, môže byť vynikajúcou matkou aj v 45 rokoch. V tomto veku, sú väčšinou veľmi dobre finančne zabezpečené. Často si dieťa vážia oveľa viac ako mladé dievčatá. Dieťa tak môže mať vytvorené dobré podmienky.
Mladé viac vydržia
Sú biologické hranice. Vo všeobecnosti platí, že mladšia žena viac vládze, vydrží dlhšie ponocovať, má vyššiu toleranciu na záťaž.