Šarmantný herec, ktorý žije v Paríži, mal však v poslednom období úplne iné starosti ako učenie sa scenárov. Trápili ho totiž vážne zdravotné problémy - zlyhávali mu obličky. Sylvain Novému Času porozprával o tomto náročnom období, keď chodil na dialýzu a napokon si s nádejou na návrat do normálneho života ľahol na operačný stôl. Dôležitý orgán mu bez najmenšieho zaváhania daroval brat Gil (47).
Machac vstúpil do povedomia divákov ako fešák Frederik z jojkárskeho Paneláka, keď nahradil herca Jána Koleníka. Svojím výzorom, úsmevom a slovenčinou so šarmantným francúzskym prízvukom pobláznil hlavu ženám nielen v seriáli, ale aj pred televíznymi obrazovkami.
Koncom minulého roka však Sylvainovi do smiechu nebolo. „Bol som chorý. Nefungovali mi obličky, takže som chodil rok na dialýzu. Môj brat sa nemohol na mňa pozerať, aký som unavený a žijem vo väzení dialýzy. Preto sa rozhodol darovať mi obličku. Ponúkol mi najlepšie riešenie, aby som mohol žiť normálne. Človek môže žiť s dialýzou aj dvadsať-tridsať rokov a mohol som mať aj orgán od mŕtveho darcu, ale tam by nebola taká dobrá kompatibilita,“ povedal Novému Času Francúz so slovenskými koreňmi.
Prijal by televízny džob
Náročnú operáciu Sylvain podstúpil v októbri v Paríži, kde žije so slovenskou priateľkou Zuzkou. Operácia uňho aj u brata trvala hodinu a pol a našťastie všetko dobre dopadlo. „Po zákroku som bol v nemocnici osem dní. Trvalo tri mesiace, kým som sa začal cítiť dobre. Po polroku som už v poriadku a brat tiež. Obaja sme dostali stovky správ, aj od Slovákov, a to mi veľmi pomohlo bojovať so strachom,“ dodal Machac, ktorý si splnil dlhoročný sen a s bratom na Slovensku rozbiehajú biznis s módnou kolekciou.
Rád by sa vrátil aj pred televízne kamery. „Žiadnu ponuku teraz nemám. Touto cestou by som rád všetkým povedal, že už sa cítim dobre! Ak by sa naskytla príležitosť, bolo by mi potešením, ale nič nechcem siliť. Mám sa dobre a to je najdôležitejšie,“ uzavrel.
Na Slovensku je to rarita
Igor Vozár, nefrológ
U pacienta, ktorému zlyhávajú obličky, sa v poslednom štádiu liečby najprv pristupuje k dialýze, čo znamená pravidelné napájanie pacienta na mimotelový krvný obeh, kde prístroj očisťuje krv. Následne lekári zvažujú, či je pacient adeptom na transplantáciu. Na transplantácii od živého darcu sa podieľajú dva operačné tímy, jeden obličku odoberie darcovi a druhý ju implantuje pacientovi.
Na Slovensku je transplantácia obličky od príbuzného raritou, lebo málokedy orgán pochádza od žijúceho darcu. Príbuzenská transplantácia je však výhodou, lebo je tu predpoklad, že oblička sa v tele dobre ujme. Riziko, že sa u darcu orgánu objavia zdravotné problémy z dôvodu chýbajúcej obličky, býva nízke. Zotavovanie po operácii trvá spravidla týždeň alebo dva, je to však individuálne.