Zázrak prírody nazývaný kvôli svojmu tvaru The Sleeping Lion ("Spiaci lev") váži takmer 120 gramov a pochádza z Číny. Štvrtková dražba zaostala za odhadmi aukčnej siene, ktorá jeho cenu vyhodnotila na 340 000 až 540 000 eur.
Spiaci lev v Číne vznikol pravdepodobne medzi rokmi 1700 a 1760. Dnes to bolo iba druhýkrát, čo išla nezvyčajne veľká perla do dražby. Prvýkrát sa tak stalo pred 240 rokmi v Amsterdame po smrti jej majiteľa, ktorým bol zámožný obchodník holandskej východoindickej spoločnosti. "To, čo robí tento predmet ešte zaujímavejším, je, že od 18. storočia prekonal poriadnu cestu," povedal webu televízie CNN riaditeľ Venduehuis Pater Meefout.
V roku 1778 bola perla zakúpená pre ruskú cárovnú Katarínu Veľkú a prevezená do Petrohradu. Na scénu sa vrátila až v polovici 19. storočia v Poľsku a následne ju zakúpil klenotník pracujúci pre prvého kráľa zjednoteného Talianska Viktora Emanuela II. Neskôr prešla rukami niekoľkých ďalších európskych klenotníkov, aby sa opäť vrátila do Holandska, keď boľševická revolúcia v Rusku zabránila jej návratu do Petrohradu. V roku 1979 Spiaceho leva kúpil jeho posledný známy majiteľ - Amsterdamská perlová spoločnosť.
V posledných dekádach perlu študovali historici aj špecialisti na drahokamy a jeden článok z roku 2014 konštatuje, že zatiaľ čo jej tvar a veľkosť sú vysoko neobvyklé, vnútorná štruktúra zodpovedá iným prírodným sladkovodným perlám. Nový majiteľ perly od aukčnej siene spolu s ňou dostal aj starožitnú medenú schránku s pozláteným mosadzným vnútrom, ktorá išla so Spiacim levom do dražby už pred 240 rokmi.