Zberatelia si tak môžu skompletizovať a obohatiť svoje zbierky o zaujímavé kúsky, ktoré im ponúknu vystavovatelia.
Už od skorého rána sa schádzali zberatelia k bránam bratislavského výstaviska Incheba, kde sa prvé dva júnové dni koná Medzinárodný zberateľský veľtrh. Až 180 vystavovateľov z 20 krajín tu ponúka všetkým záujemcom a milovníkom numizmatiky, filatelie, minerálov a drobných starožitností prehliadku jedinečných exemplárov, hodnotných artefaktov a zberateľských špecialít.
Nulová bankovka s vysokou zberateľskou hodnotou
Jedným z veľkých lákadiel veľtrhu je nepochybne uvedenie nulovej Euro Souvenir bankovky s vyobrazením Bratislavského hradu. Exkluzívne počas Bratislavských zberateľských dní si môžu záujemcovia medzi prvými kúpiť túto bankovku za 2 eurá prostredníctvom dvoch špeciálnych bankomatov. Ústredným motívom bankovky je Bratislavský hrad, ktorý je dominantou nielen Bratislavy, kde sa Bratislavské zberateľské dni konajú, ale aj celého Slovenska. Bankovka je vyrobená limitovanom počte 5000 ks. Záujem o ňu je obrovský, o čom svedčal aj dlhočizný rad zberateľov pred bankomatmi.
Prezentácia tohto nového zberateľského fenoménu sa stáva súčasťou takmer každého významného zberateľského veľtrhu. Po skončení predaja prvej várky sa neplánuje pokračovať vo vydávaní ďalších kusov. Vydanie prvého nákladu tak zabezpečilo Bratislave a Bratislavskému hradu pozíciu na prvých miestach v rámci sériových čísel, kde jej prislúcha séria AB, čo značí, že je v poradí druhou vydanou bankovkou na Slovensku, aj keď do predaja sa dostáva ako tretia. Prvou bankovkou s označením AA bol Pamätník SNP v Banskej Bystrici a treťou v poradí (ale druhou v predaji) bol Hrad Červený Kameň so sériou AC.
Numizmatické vychytávky a novinky V expozícii Národnej Pokladnice sa fanúšikovia numizmatiky môžu tešiť na celý rad noviniek a zaujímavostí. „Tento rok sa venujeme 100. výročiu Československa. Národná Pokladnica a nezisková organizácia Post Bellum sa pri tejto príležitosti spojili, aby ľudom pripomenuli, že sloboda a demokracia nebola vždy samozrejmosťou. Ako hmotnú spomienku na 100. výročie vzniku Československa ponúkame medailu zadarmo, ktorú zberatelia môžu získať aj pozlátenú, alebo s individuálnym číslovaním,“ povedala nám Eva Melicherová z Národnej Pokladnice.
Zaujímavým exponátom je rozhodne aj zlatý odrazok kremnického guldineru z roku 1506 vo váhe 6-dukátu, ktorý nám predstavil Ing. Andrej Macho zo spoločnosť Macho & Chlapovič. „Je to minca, ktorá bola prioritne razená zo striebra, ale sú známe aj ich zlaté razby v násobkoch dukátov, ktoré sú však veľmi vzácne. Každý dukát mal presne určené parametre, a to bolo 3,49 g. To znamená, že 6-dukátová minca má 3,49 g krát 6,“ vysvetlil nám pomenovanie guldineru Ing. Macho. Zlaté odrazky kremnického guldinera sú nielen krásne a vzácne, ale aj na zberateľskom trhu vysoko hodnotené mince. Podľa váhy, kvality a vzácnosti sa pohybuje ich cena až po 200 000 eur za kus.
Atraktívny sprievodný program Svoje miesto na zberateľských dňoch majú aj poštové známky, k dispozícii bude pre návštevníkov v piatok aj služba bezplatného ohodnotenia filatelistických zbierok. Slovenská pošta dnes na veľtrhu pokrstila svoju novú známku s kvetinovým motívom k 50. výročiu mesta Turzovka. Autorkou motívu je floristka Lenka Hlubinová Vargová z Ateliéru Papaver, výtvarný návrh spracoval Adrian Ferda. „Spolupráca so Slovenskou poštou bola pre mňa zaujímavou skúsenosťou, pretože mi umožnila pozrieť sa na kvety z iného uhla pohľadu, ako to zvyčajne robím každý deň. Bola to pre mňa výzva a tešila som sa zo spolupráce,“ povedala nám Lenka Hlubinová Vargová. Hlavným motívom kytice je pivonka, ale aj plamienky a vinič.
Zberateľský veľtrh obohatí tradične sekcia minerálov, kde si návštevníci môžu vyberať z ponuky neopracovaných minerálov, polodrahokamov, ako aj šperkov z nich vyrobených. Jedným z vystavovateľov je aj Josef Žatecký z Prahy, ktorý predstavil rozsiahlu ponuku minerálov a z nich vyrobených krásnych šperkov. Okrem klasicky opracovaných minerálnych kameňov ponúka aj prívesky so zlatom. „Vo vnútri prívesku sú zaliate kúsočky plátov zlata, ktoré voľne plávajú v tekutine, a tým vytvárajú zaujímavý efekt.“
Na zaujímavosti z oblasti mineralógie sme sa opýtali odborného garanta sekcie, RNDr. Miroslava Lipovského: „Tohtoročný veľtrh poskytol návštevníkom naozaj veľkú rôznorodosť vystavovateľov, po prvýkrát prišli aj vystavovatelia z Rumunska, ktorí predstavili zaujímavé vzorky z rumunských baní. Ďalej si návštevníci môžu pozrieť minerály skutočne z celého sveta – z Brazílie, Thajska, Číny... Určite je čo vidieť, na čo sa prísť pozrieť,“ pozýva na výstavu Miroslav Lipovský.
- Otvorené: piatok od 10.00 do 18.00 hod., v sobotu od 10.00 do 16.00 hod.
- Jednodňové vstupné: 4 eur
- Dvojdňová vstupenka: 5 eur
- Deti a mládež do 15 rokov: vstup voľný