Ohrozená je nielen vaša pokožka, ale aj zrak. Nový Čas sa preto spýtal odborníkov, ako znížiť riziká a čo robiť počas pobytu na slnku. Obzvlášť citlivou skupinou sú deti, seniori a ľudia s chronickými ochoreniami.
Pekná hnedá pokožka síce pôsobí zdravo a sviežo, opak je však pravdou. Prílišným opaľovaním riskujete nebezpečné spálenie ale aj smrteľnú rakovinu kože. „Odporúčam chrániť sa krémom s ochranným faktorom aspoň 30, hlavne pre svetlejšie typy je vhodnejší ochranný faktor 50,“ radí kožná lekárka Michaela Dubčeková. V používaní príliš slabých ochranných faktorov nevidí veľký význam. Podľa nej môžu rodičia a osoby citlivé na slnečné lúče využiť aj tričká z tkaniny chrániacej proti škodlivým zložkám žiarenia. Ostré letné slnko neprospieva ani vášmu zraku, nezabudnite preto na okuliare s kvalitným UV filtrom. S ich výberom sa poraďte s odborníkom a vyhnite sa nákupu v obchodných reťazcoch. Zvoľte skôr nákup v kvalitnej optiky, kde vám aj poradia. Dôležíté sú aj pre najmenších. „Pre malé deti dostať aj slnečné okuliare na gumičku. Najmenším odporúčame aspoň čiapku so šiltom, aby sme ich oči chránili pred priamym slnečným žiarením,“ radí očná lekárka a chirurgička z kliniky Neovízia Miriam Záhorcová.
V mestách je riziko vyššie
Michaela Dubčeková, kožná lekárka
Bezpečný pohyb na slnku neexistuje. V mestách, kde je smog a znečistené ovzdušie, je ozónová diera výraznejšia. Preto sa treba chrániť už pri pohybe do práce a z nej. Na nekryté časti tela (nos, uši, u mužov plešina) treba použiť krém s ochranným faktorom. Nemali by na to zabúdať hlavne ľudia so svetlejším fototypom. Deti vo veku do jedného roka by sa nemali opaľovať vôbec. Rizikovou skupinou sú deti do 18 rokov z toho dôvodu, že u nich nie je vyvinutá zrohovatená vrstva kože, ktorá prirodzene odráža UV B žiarenie.
Použite správny ochranný faktor
Marek Macejko
farmaceut, Vaša Lekáreň
Používajte opaľovací krém s ochranou proti UV A a UV B žiareniu, je dobré sledovať správy o UV indexe v predpovedi počasia alebo v aplikácii na mobile. Správne zvolený faktor a dostatočné množstvo (približne 36 g) aplikovať cca 30 minút pred pobytom na slnku. Rešpektuje svoj fototyp, pozor by si mali dávať hlavne svetlé fototypy. Neopaľujte sa nadmerne a do spálenia, ale postupne. Neopaľujte sa na prudkom slnku, hlavne na obed a v skorých popoludňajších hodinách. Vyhýbajte sa pobytu v soláriách. Pravidelne si kontrolujte pokožku a znamienka – v prípade zmien navštívte lekára.
Do vody bez šošoviek
Miriam Záhorcová,
očná lekárka, NeoVízia
Základné pravidlo na bezpečné leto so šošovkami znie: hlavne s nimi nechoďte do vody. Vyhýbajte sa najmä plávaniu vo vodách a v jazerách. Inak dobrovoľne riskujete nebezpečné očné zápaly. Vo vodách prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Mikroorganizmy sa vďaka kontaktnej šošovke lepšie ´prisajú´ na oko a môžu vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či slepotu.
Zvoľte priedušné oblečenie
Etela Janeková
všeobecná lekárka, internistka
Pri vysokých teplotách sa treba vzdušne obliekať. Nedávať si obtiahnuté a nepriedušné oblečenie. Pred silným slnkom si chrániť hlavu. Nezabúdať na dostatok tekutín. Rizikovou skupinou sú deti a starí ľudia. Samozrejme opatrní by mali byť ľudia chorí na strdcovo cievne ochorenia. Nie je vhodné zostávať v aute, ktoré stojí na mieste a nie je zapnutá klimatizácia. Obzvlášť nebezpečné je v takomto prostredí nechať malé dieťa ale neprospieva ani dospelým.