Nedávno sa do prípadu zapojil ekvádorský parlament. To rozčúlilo advokáta otca Petra Gajdára (34) Andreja Garu, ktorý označil Ekvádor za rozvojový štát plný Indiánov. Jeho vyjadrenie nenechali diplomatické špičky bez ohlasu a Nový Čas sa dostal k listu ekvádorskej veľvyslankyne, ktorá sa sťažuje na rasistické vyjadrenia a žiada advokátsku komoru o sankcie.
O Izabele rozhodovali súdy na Slovensku, pričom všetky zverili jej opatrovníctvo do rúk matky. Toto rozhodnutie však nevedeli vymôcť, keďže otec Peter sa jej nechcel vzdať. Odvoláva sa na to, že súdy nepostupovali správne a sťažuje sa na Ústavnom súde, ktorý rozhoduje o zákonnosti doručenia rozsudku. Pri týchto patáliách sa do veci obul aj ekvádorský parlament. Ten poveril ministrov krajiny, aby pricestovali na Slovensko a dievčatko vrátili domov. „Je absolútny nonsens, aby rozvojový štát plný Indiánov si dovolil niečo takéto povedať. Je to nebezpečné a tendenčné konanie a forma dešpektu jedného štátu voči druhému,“ povedal vtedy právnik otca Andrej Gara. Práve toto vyhlásenie rozčúlilo ekvádorskú stranu do biela. Veľvyslankyňa Ekvádora Mariá del Carmen González Cabal uvádza, že tamojšia vláda je povinná brániť svojich občanov v zahraničí. „Musíme zdôrazniť, že Ekvádor a Slovensko majú medzi sebou excelentné vzťahy priateľstva a spolupráce, ktoré by nemali byť narušené rasistickými a manipulátorskými vyhláseniami právnika Garu usilujúceho sa brániť záujmy svojho klienta, slovenského občana, ktorý nedbá na legislatívu svojej krajiny, nedodržiava rozhodnutia bratislavských súdov a považuje sa za imúnneho proti aplikácii medzinárodných dohovorov, ktorých je jeho krajina zmluvným štátom,“ znie tvrdá reakcia veľvyslankyne. Diplomatka zároveň uvádza, že takéto vyjadrenia kazia dobrý obraz Slovákov a tvrdí, že „Slovenská advokátska komora by mala svojho člena sankcionovať, ak si dovolí poskytnúť takéto vyhlásenia“.
Nový Čas kontaktoval aj samotného Garu, ktorý hovorí, že jeho vyjadrenie bolo vytrhnuté z kontextu. Vysvetľuje, že cudzí štát nemôže zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny. „Nechcel som znevažovať Ekvádor, znižovať dôstojnosť alebo sa hanebne vyjadrovať o ľuďoch. Je to štát, ktorý je na úplne opačnom konci sveta, štát, ktorý je stále rozvojový. Je tam 70 % zmiešaného bieleho obyvateľstva a 30 % Indiánov. Na také zdôraznenie toho, že kultúra v Európe je úplne iná ako v Ekvádore,“ zopakoval svoje argumenty Gara. Nový Čas sa rozhodol zverejniť jeho slová napriek tomu, že žiadal o autorizáciu, kde však úplne vypustil túto časť.
Advokátska komora tvrdí, že sa ním bude zaoberať. „Váš mail berieme ako podnet na konanie, postupujeme ho Revíznej komisii Slovenskej advokátskej komory,“ uviedla hovorkyňa Alexandra Donevová. Ministerstvo zahraničných vecí sa nechce vyjadrovať k vyjadreniam právnika, no s Ekvádorom sú v kontakte. Zároveň prijali tzv. verbálnu nótu, kde ich informovali o uznesení parlamentu.