Poslanci koaličného Mosta-Híd na čele s Bélom Bugárom (59) sa chcú Slovákom zalíškať povolením domácej výroby destilátov. Ak zákon z ich dielne dostane podporu v parlamente, po novom tak budú môcť okrem oficiálnych páleníc vyrábať vysokopercentný alkohol aj bežní Slováci. Ich iniciatíva sa však nestretla s pochopením u akreditovaných producentov pálenky, ktorí návrh považujú za nekoncepčný.
Bugár hovorí, že cieľom navrhovanej úpravy je umožniť súkromnú výrobu destilátov z vlastného ovocia a len pre vlastnú spotrebu. „Na Slovensku rovnako ako i v okolitých krajinách existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, ktorá je však platnou právnou úpravou postavená mimo zákona,“ vysvetľuje Bugár. Tvrdí, že aktuálne riešenie nie je postačujúce, keďže napriek zákazu a hrozbe trestného stíhania dochádza k výrobe destilátov. V zákone navrhujú prísne podmienky s tým, že pálenka bude môcť byť vyrobená len pre vlastnú spotrebu, nebude sa môcť predávať a ročne budú môcť vyprodukovať 50 litrov 50-percentného alkoholu na domácnosť. „Pri súkromnej výrobe destilátu môže záujemca použiť iba ním dopestované ovocie alebo surovinu pochádzajúcu z ním dopestovaného ovocia a pri výrobe destilátu môže použiť iba vlastné destilačné zariadenie,“ dodáva Bugár.
S nikým nerokovali
Na Slovensku je podľa výrobcov liehu približne 200-tisíc pestovateľov a 200 páleníc. Radko Jurák zo Slovenského Rádu rytierov destilátov hovorí, že problémom je najmä daňové zaťaženie. „Tento návrh je nekoncepčný a s nikým nebol, čo sa týka Združenia pestovateľských páleníc a výrobcov destilátov, odkomunikovaný. Je to aj v rozpore s právom EÚ a zároveň je aj dosť diskriminačný,“ povedal Jurák. Tvrdí, že prevádzkovatelia pestovateľských páleníc majú stanovenú určitú sadzbu dane na určité množstvo vyrobeného alkoholu. Minimálna sadzba spotrebnej dane je stanovená na 10,80 € za liter, v EÚ je to 5,50 € na liter. Znížená sadzba dane pre pestovateľské pálenice je stanovená na polovicu z tejto sumy, ale len do 43 litrov destilátu. „Pokiaľ by s nami komunikovali, tak by sme možno dospeli ku konsenzu, nakoľko aj my sa snažíme o novelu zákona. Vypadol by z neho pestovateľ a jeho domácnosť, čiže by tam mohol páliť v podstate každý. Koncepčne vieme, že bez sadzby dane nie je možné vypáliť nič. Musíme zatlačiť na to, aby takáto novela a poslanecký návrh neprešli,“ dodáva Jurák.
Navrhované pravidlá výroby destilátov
- výrobca musí mať minimálne 18 rokov
- vlastní destilačné zariadenia spĺňajúce podmienky
- zákaz použitia vyrobenej pálenky na inú ako súkromnú spotrebu
- maximálne bude môcť vyrobiť 25 litrov 100 % alkoholu na domácnosť (50 litrov 50 % alkoholu) ročne
- musí z vyrobenej pálenky odviesť daň