Odborníci na svet peňazí radia, na čo myslieť pred odchodom na pobyt. Ale aj to, ako dokážete ušetriť a nemíňať peniaze na poplatkoch či kurzových prepočtoch. To, koľko zaplatíte za výber z bankomatu, závisi aj od toho, v akej banke máte účet, ale aj od balíka služieb, ktorý využívate.
Aby sa vám dovolenkový relax nepredražil
Maroš Ovčarik, Finančný kompas
Pred odchodom z domu
- Uložite si telefónne číslo, ktoré je uvedené na platobnej karte drobným
písmom do mobilu. Na toto číslo je potrebné volať, ak by náhodou došlo k strate alebo odcudzeniu karty.
- Skontrolujte si limity na platby kartou, prípadne výbery z bankomatov.
- Skontrolujte si zostatok na účte, počítajte s naplánovanými trvalými príkazmi, prípadne inými príkazmi tak, aby ste mali dostatok peňazí na účte v čase dovolenky.
Na pobyte
Odporúčam čo najviac platiť platobnou kartou z viacerých dôvodov:
1. Bezpečnosť - nie je dobré nosiť so sebou veľkú hotovosť.
2. Poplatky - platby kartou sú často úplne bez poplatku, alebo sa poplatky pohybujú rádovo na úrovni 15 - 20 centov. Záleží na tom, či ľudia v bankách využívajú balíky s predplatenými službami, alebo nie.
3. Kurz - pri platbách kartou sa využíva výhodnejší devízový kurz.
Pozor na kurz!
Pokiaľ ľudia cestujú do krajín mimo eurozóny, môže sa stať, že obchodník priamo v obchode pri platení dá zákazníkovi na výber zrealizovať platbu kartou v eurách alebo v domácej mene. V takom prípade je lepšie voliť domácu menu, kurz bude výhodnejší. Podobná situácia môže nastať aj v bankomate, keď bankomat môže dať na výber zrealizovať výber z bankomatu s konverziou alebo bez konverzie. Finančne výhodnejšie je vyberať možnosť bez konverzi.
Zdenka Ullmann, odborníčka na financie z PARTNERS GROUP SK
Kreditná karta je dobrým nástrojom pri bezhotovostných platbách u obchodníka alebo pri rezervácii auta a hotela. Ak ste si museli predsa len krátkodobo požičať cez kreditku, minutú sumu na nej doplňte čo najskôr, ideálne pred uplynutím konca mesiaca. Vyhnete sa tak vysokým poplatkom a úrokom z omeškania.