Slovenská premiéra:
17. marca 2005
Žáner:
počítačom animovaná komédia
O čo ide:
Rodney Copperbottom, talentovaný vynálezca viac či menej uveriteľných vecí, žije v malom meste. Spoločne s otcom (čo je umývačka riadu - stačí mu otvoriť hrudník a napchať dovnútra špinavé taniere) pracuje v miestnej reštaurácii a sníva o veľkom dobrodružstve. Jedného dňa sa vydá na cestu do Robot City, aby sa stretol so svojím idolom, veľkým vynálezcom Bigweldom. Keď ale dorazí do mesta, zistí, že jeho výprava bude oveľa dramatickejšia, ako čakal. Počas prieskumnej cesty sa zoznámi s rusties, skupinkou pouličných robotov-povaľačov, ktorí sa vyznajú. A to nielen v meste. Fender - jeden z rusties - sa okamžite stane najlepším Rodneyho priateľom. Okrem priateľských však stretáva aj nepriateľské postavy, ktoré sa mu snažia zahatať plán na nájdenie strateného Bigwelda a záchranu Robot City.
Zo zákulisia:
Je to prvýkrát, čo nám animovaný celovečerný film predstavuje celkom vymyslený svet - obývaný výhradne mechanickými bytosťami. "Existuje mnoho filmov s robotmi, ale my sme chceli vytvoriť niečo iné: výstredný, pestrofarebný svet mechanických ľudí. Uvedomovali sme si, že musíme všetko vymyslieť. To nie je film, odohrávajúci sa v ľadovej dobe, alebo film o hmyze. Neexistuje jediný odkaz, z ktorého by sme mohli čerpať," hovorí režisér Chris Wedge.
Zaujímavé je, že kým sa mohla začať práca na Robotoch, požiadal Wedgea prezident spoločnosti Twentieth Century Fox Animation Chris Meledandri, aby režíroval animovaný celovečerný film o chlpatom mamutovi, šabľozubom tigrovi a o leňochovi odohrávajúci sa v praveku. Presne tak! Prednosť dostal film Doba ľadová, ktorý sa stal hitom v roku 2002 (pokračovanie Doba ľadová 2 je práve v produkcii).
Ale vráťme sa k Robotom... Snažiť sa musel najmä slávny ilustrátor William Joyce. Po nápady na vizáž hrdinských robotov chodil na vrakoviská, do tovární, obchodov s ojazdenými autami - a inšpirovala ho aj jeho vlastná kuchyňa. "Navštevovali sme miesta, ktoré boli orientované na prístroje," poznamenáva Wedge.