Aj keď sa tento druh u nás bežne nevyskytuje, cestovatelia by si mali dávať pozor, aby si z dovolenky domov nepriniesli neželaný suvenír. Tento druh totiž na rozdiel od kliešťa obyčajného prežije aj v byte.
Otepľovanie a cestovanie do zahraničia k nám prináša doteraz neznámu hrozbu. Na výskyt tropických kliešťov upozornila Slovenská akadémia vied (SAV). Tá zaznamenala prípad zamorenia bytu v Bratislave kliešťami rodu Rhipicephalus sanguineus, ktorý sa bežne vyskytuje v Stredomorí, na Blízkom východe, v Afrike alebo Amerike. „Na rozdiel od druhov žijúcich na Slovensku, napríklad kliešťa obyčajného, je tento druh nidikolný, čiže prežije vo vnútri bytu,“ ozrejmila Markéta Derdáková zo SAV.
Títo votrelci môžu prenášať patogény, ktoré nie sú typické pre naše podnebné pásmo. „Jeho hlavným hostiteľom je pes, ale môže sa pricicať aj na človeka a preniesť na neho nebezpečnú rickettsiu, ktorá vyvoláva ochorenie mediteránnu horúčku,“ vysvetlila. Zamorenie bytu zaznamenali minulú jeseň, jeden kliešť sa objavil opäť v marci. Tento prípad je u nás prvý po desaťročiach, toho, že by tropické kliešte mohli výraznejšie preniknúť na Slovensko sa však podľa SAV obávať nemusíme. No pri zahraničných cestách by sme mali byť obozretní, hlavne keď si so sebou berieme svojich štvornohých miláčikov.