V Rosenfeldovom paláci otvorili výstavu najstarších divadelných bábok, s ktorými sa na Slovensku hralo divadlo aj pred 70 rokmi. Doposiaľ ležali zabudnuté v sklade, ale teraz ožili a deti si s nimi môžu opäť zahrať. Najstaršie bábky pochádzajú z roku 1950 a spolu ich je v podkroví vystavených až 133.
Strašidelní duchovia a šašovia, čerti, púpavienky a princezné, to všetko nájdu deti sa zážitkovej interaktívnej výstave, jedinej na Slovensku, v marionetovom, maňuškovom aj tieňovom divadle. Rekonštrukciu bábok zaplatilo Mesto Žilina a tvorcovia Juraj Poliak a Peter Moravčík pracovali na ich oživení dva roky.
Deti sa tak môžu stať na chvíľu bábkohercami, môžu si bábky zobrať a pohrať sa s nimi. Zaujímavosti si tu nájde detský aj dospelý divák. Tvorcovia cielene pracovali s témou podkrovia a s pocitom, ako keď malé dieťa objavuje zázraky v podkroví u starej mamy. „Výstava zahŕňa celé obdobie existencie Bábkového divadla v Žiline, má dva chronologicky, po rokoch zostavené okruhy. Prvých 20 rokov je v sklenenom chodníku a zvyšok v priestore - v kójach. Je tu spolu 66 inscenácií a 133 bábok. Okrem toho sú tu raritné výtvarné návrhy bábok, technické výkresy,“ povedal pre Nový Čas výtvarník Juraj Poliak.
Pipi Dlhá pančucha
Všetky postavy v hre Pipi Dlhá pančucha od Astrid Lindgrenovej v Pipine hrali malé deti. Návštevníci si môžu dať parochňu z tejto hry a odfotiť sa ako Pipi.
O Faustovi
Natálka (8) a Marek (9) sa hrajú s bábkami čerta, kráľa a šaša v hre O Faustovi na replike marionetového rodinného divadla z roku 2018. Marioneta je bábka vodená zhora, používa sa od 17. storočia.