Na Novom Zélande nie je prostitúcia trestným činom od roku 2003. "Prekvapilo ma, keď mi to ponúkli. Bola som proste ohromená," povedala stanici BBC Catherine Healyová (62), ktorá sa v pondelok stala dámou Rádu za zásluhy - v tomto prípade o práva pracujúcich v sexuálnom priemysle. "Myslím, že ešte pred niekoľkými týždňami by som si pomyslela, že to nie je možné. Svedčí to o tom, ako sa posunuli postoje. Je krásne, že cítim podporu," povedala. Pocty si veľmi váži, ale cíti, že je potrebné urobiť ešte viac: "Na sexuálnej práci stále spočíva stigma," konštatovala.
Healyová pôvodne pracovala ako učiteľka na základnej škole, než sa v 80. rokoch začala zaoberať prostitúciou. Hovorí, že ju šokovali pomery, najmä skutočnosť, že zákon sexuálne pracovníčky nijako nechránil. Zo školy pritom bola zvyknutá, že ju chráni ako zákon, tak odbory. A to ešte nebolo všetko - o pracovníkoch v odbore, na ktorý presedlala, sa hovorilo so zjavnou neúctou. "Potrebovali sme nájsť náš hlas, potrebovali sme, aby sme boli pochopené," povedala Healyová.
V roku 1987 založila organizáciu, New Zealand Prostitutes Collective (NZPC), zasadzujúcu sa za práva sexuálnych pracovníčok. Tá stála na čele dlhej kampane za dekriminalizáciu prostitúcie s argumentom, že sa tak toto povolanie stane bezpečnejším. Prispela tak k tomu, že v roku 2003 bol prijatý zákon o reforme prostitúcie, ktorý umožnil nevestincom pôsobiť ako legálne podniky. Znamenal tiež, že aj na sexuálne pracovníčky sa vzťahujú bežné predpisy o zamestnancoch, bezpečnosti a ochrane zdravia.
Udeľovanie novozélandských vyznamenaní schvaľuje na návrh predsedu vlády kráľovná Albeta II.