Odborníci z českého dTestu čističe WC nakúpili a otestovali ich účinnosť na troch najčastejších druhov nečistôt. Ako obstáli? Ktorý čistič sa teda oplatí kúpiť do domácnosti?
Prostriedky si museli poradiť s tromi druhmi záchodových nečistôt - vodným kameňom, hrdzou a močovými usadeninami. Test prebiehal dvoma spôsobmi - staticky, keď sa prostriedok len naniesol a nechal pôsobiť, a dynamicky, keď sa po pol hodine zotrel handrou. „Skutočne nás presvedčili len tri prostriedky, ostatné neboli účinné hlavne proti vodnému kameňu,“ vysvetlila Vanda Jarošová z dTestu.
K tým, ktoré obstáli, patrí W5 z Lidla a Domestos, ktoré si dobre viedli aj bez ľudskej pomoci. Okrem dvoch testovaných výrobkov takmer všetky dobre zvládli dynamické odstraňovanie močoviny. Odborníci sa pozreli aj na šetrnosť prípravkov k prírode. „Tá sa však vylučovala s dobrou účinnosťou - najúčinnejšie čističe patrili z rôznych dôvodov k tým najdrsnejším. Už obaly varovali pred rizikom poleptania alebo toxickými účinkami na životné prostredie,“ doplnila Jarošová. Buď zľavíte z nároku na výsledok, alebo prípravku dopomôžete mechanickým čistením.
AKO SPRÁVNE VYČISTIŤ TOALETU
- nečistoty najlepšie ihneď zotrite záchodovou kefou
- neplatí, že čím viac prípravku, tým lepšie vyčistenie - nechajte čistič pôsobiť cez noc a dočistite následne kefou
- nešetrite pri oplachovaní vodou - má dôležitú čistiacu funkciu
- pozor na prostriedky s obsahom chlórnanov - ak sa zmiešajú s inými kyselinovými prípravkami, môže sa po ich vzájomnej reakcii uvoľňovať jedovatý chlór