Nebezpečný pre okolie nie je ani podľa znalcov. “Trpel psychotickým ochorením z okruhu schizofrénie. Od mája 2013 je neustále hospitalizovaný v psychiatrických zariadeniach. Momentálne absolvuje psychiatrické liečenie ústavnou formou. Psychický stav pacienta je dlhodobo stabilizovaný, nachádza sa v remisii. Som presvedčený, že z psychiatrického hľadiska môže dôjsť k zmene formy liečby z ústavnej na ambulantnú. Od počiatku je nastavený na antipsychotickú liečbu v kombináciii s antidepresívnou liečbou a takzvanou depotnou, alebo mesačnou injekciou. Nie sú u neho poruchy myslenia v zmysle bludnej produkcie, ani poruchy vnímania reality v zmysle halucinácií, či poruchy správania,” uviedol znalec, ktorý poznamenal, že okrem injekcií by na vyšetrenie k psychiatrovi mal dochádzať častejšie.
Jánova sestra si myslí, že k ohavnému skutku nemuselo dôjsť. “Pamätám si, že som bola vtedy u lekára a odmietli nás vyšetriť. Keby nás vyšetrili, nebolo by sa to stalo. Príbuzným obete sme sa ospravedlnili. Teraz vidím, že môj brat je orientovaný v čase a priestore. Zaujíma sa o rodinu. Často som s ním v kontakte telefonicky a približne raz za tri týždne som ho navštevovala. Bude bývať v garzónke v Poprade a budem na neho dohliadať,” povedala Jánova sestra.
“Budem dodržiavať všetky pravidlá, ktoré mi budú určené,” uviedol Ján.
“Okresný súd mení ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou na ambulantné liečenie. Je potrebné, aby dodržiaval pravidlá liečby a dôležitá je súčinnosť rodiny,” skonštatoval predseda senátu.
Muža už policajt nestíhajú. “Stíhanie bolo zastavené ešte októbri 2013 kvôli nepríčetnosti obvineného,” uzavrel prešovský krajský policajný hovorca, Daniel Džobanik.