No rozdiel v tom, koľko vám každý mesiac príde na účet, je aj pri rovnakých pracovných pozíciách, a to až 8 percent. Prečo ženy zarábajú menej aj za totožnú prácu?
Ministerstvo práce zverejnilo obsiahlu analýzu o rodovej rovnosti. Jej súčasťou je aj porovnanie platov. Priemerná hodinová mzda u slovenských mužov dosahuje 7,17 eura, zatiaľ čo u nežnejších polovičiek je to 5,88 eura za hodinu. Dôvodov, prečo ženy priemerne zarábajú menej, je viacero. „Ženy často reagujú na také ponuky práce, ktoré sú horšie platené. Podľa našej analýzy sa ženy najčastejšie zaujímajú o pozície v zdravotníctve a administratíve. Muži sa zaujímali najmä o elektrotechniku a energetiku, telekomunikácie či strojárstvo,“ povedala hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová. Zatiaľ čo v prvom odvetví je priemerný hrubý plat 900 eur, v tých „mužských“ je to 1 180 eur.
Ďalším dôvodom je materská dovolenka, keď ženy ostávajú doma a muži pokračujú v kariérnom raste. Rozdiel v neprospech žien je však aj pri úplne totožných pozíciách s rovnakou pracovnou náplňou, pričom aj skúsenosti zamestnanca a zamestnankyne sú rovnaké. „V priemere platí, že žena na rovnakej pozícii ako muž zarába až o osem percent menej. Spôsobené je to však často tým, že ženy si pri dohadovaní platu veria menej. Vo všeobecnosti platí, že ženy si už na pracovnom pohovore pýtajú menej ako muži. Často im chýba sebavedomie na to, aby si vypýtali konkrétnu sumu,“ doplnila Richterová.
Málo si pýtajú
„Je pravda, že ženy sú dosiaľ defenzívnejšie ako muži, pokiaľ ide o platové požiadavky. Má to, samozrejme, spoločensko-historické pozadie. Ženy na trhu práce stáročia buď vôbec nefigurovali, alebo pôsobili len v určitých povolaniach za obmedzených alebo horších podmienok než muži,“ povedala sociologička Silvia Porubänová. V súčasnosti sa ženy podľa nej uchyľujú k nižším platovým nárokom aj z toho dôvodu, že sa domnievajú, že tak u potenciálneho zamestnávateľa skôr uspejú.
Ako ďalší problém menovala „feminizáciu“ nízkopríjmových odvetví, ako sú zdravotníctvo, školstvo či administratíva. „Vyrovnané zastúpenie žien a mužov prispieva aj k vyrovnaným zárobkom,“ doplnila Porubänová. Príkladom sú vysoké manažérske pozície, kde je len 23 % žien. „Môžeme však konštatovať, že sa situácia zlepšuje. Dnes vidíme, že v manažmente toto číslo rastie, a predpokladáme, že bude rásť aj v budúcnosti,“ dodala Richterová.
Prečo ženy zarábajú menej
- vo všeobecnosti vyhľadávajú odvetvia, kde sa zarába menej, ako sú zdravotná a sociálna starostlivosť
- zväčša sú to ony, kto ostáva na materskej dovolenke, teda mimo pracovný život, a mužskí zamestnanci zatiaľ kariérne rastú
- zarábajú menej aj na totožných pozíciách, pretože si v platovom dohadovaní veria menej