Zoznam prepustených osôb nie je k dispozícii. Sísí, ktorý je prezidentom od roku 2014, tvrdo zakročil proti islamistom a liberálnym aktivistom a podľa mnohých organizácií na ochranu ľudských práv išlo doteraz o najhoršiu politickú represiu v egyptskej histórii. Sísí tento rok vydal milosť už niekoľkokrát, a to najmä počas egyptských štátnych sviatkov. Mladí demonštranti medzi prepustenými boli často.
V roku 2013 stál Sisi na čele armády, ktorá zvrhla vtedajšieho islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Po víťazstve v prezidentských voľbách v roku 2014 tvrdo zakročil proti disentu. Zameral sa predovšetkým na islamistických stúpencov Mursího a sekulárnych aktivistov, ktorí požadovali demokratické reformy.
Okrem väznenia svojich oponentov Sísiho vláda tiež potlačila rad slobôd, ktorých sa Egypťania domáhali počas takzvanej arabskej jari v roku 2011, ktoré ukončilo tridsaťročnou vládu prezidenta Husního Mubaraka.
Zákon Egypťanom ukladá, že každé verejné zhromaždenie, na ktorom sa zúčastňujú viac ako desiati ľudia, musí byť vopred nahlásené a schválené egyptským ministerstvom vnútra. Podľa Reuters zákon pomohol zabrániť veľkým demonštráciám, ktoré prispeli k zvrhnutiu dvoch predošlých prezidentov.
Sísí v marcových voľbách obhájil svoj mandát. Súperom mu bol ale len jeden kandidát, ktorý bol podľa tlače nastrčený. Ostatní možní kandidáti odstúpili, čo zdôvodnili strachom o svoju bezpečnosť, alebo boli zatknutí. Sísí však tvrdí, že v Egypte žiadni politickí väzni nie sú.