V zariadení sa majú vyrábať centrifúgy, ktoré budú fungovať v rámci obmedzení stanovených v historickej jadrovej dohode, podpísanej Teheránom a svetovými veľmocami v roku 2015. Iránska štátna televízia odvysielala rozhovor so Sálehím v stredu vo večerných hodinách a ponúkla aj zábery zo zariadenia umiestneného v centre na obohacovanie uránu v Natanze, informovala tlačová agentúra AP.
Sálehí v interview povedal, že výstavba zariadenia sa začala ešte pred podpísaním dohody z roku 2015. Sálehí podľa svojich slov dúfa, že prvé centrifúgy - známe ako centrifúgy starej generácie - budú vyrobené do mesiaca. Centrifúgy sa používajú na obohacovanie uránu.
Irán v utorok oznámil Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu, že zvýši svoju kapacitu na obohacovanie uránu, ale bude sa držať podmienok v jadrovej dohode. Toto oznámenie bolo podľa tlačovej agentúry AP zrejme gestom a reakciou na odstúpenie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa od historickej jadrovej dohody.
Dohoda, ktorá zrušila tvrdé ekonomické sankcie uvalené na Irán výmenou za obmedzenie iránskeho programu na obohacovanie uránu, zažíva zaťažkávajúcu skúšku po tom, čo sa americký prezident Trump rozhodol od dokumentu odstúpiť.
Európske a ďalšie krajiny sa teraz snažia dohodu zachrániť a mnohé firmy, ktoré už uzavreli s Iránom kontrakty za miliardy dolárov, v súčasnosti z krajiny odchádzajú z obáv, že sa stanú terčom amerických sankcií. Natanz, asi 250 kilometrov južne od hlavného mesta Teherán, má aj podzemné zariadenia chránené betónovou vrstvou hrubou približne 7,6 metra - poskytujú ochranu pred náletmi.
Na základe dohody z roku 2015 môže Irán v Natanze využívať 5060 centrifúg staršieho typu, ale urán môže obohacovať len na úroveň 3,67 percenta. Nízke obohacovanie znamená, že takýto urán sa môže využívať ako palivo do civilného reaktora (na výrobu elektriny), ale nestačí na výrobu nukleárnej zbrane.
Iránsky veľvyslanec pri MAAE Rezá Nadžafí v stredu už skôr novinárom vo Viedni povedal, že Irán dal európskym štátom "niekoľko týždňov" na to, aby prišli s návrhmi, ako zachrániť dohodu pred stroskotaním, čo hrozí po odstúpení USA od dokumentu.