Škodce z ríše hmyzu dokážu zničiť celú úrodu. Ako sa niektorí votrelci prejavujú a ako najefektívnejšie sa ich zbavíte? Čo platí na krtka, slimáky či vošky, vám poradí Miroslav Gombík zo Záhradného centra Kulla v Bratislave.
Rastliny v dobrej kondícii
Preventívným opatrením je udržiavať rastliny v záhrade v čo najlepšej kondícii. To znamená pravidelne zavlažovať, kvalitne hnojiť, prípadne strihať. Zdravá rastlina dokáže ľahšie odolať chorobám či škodcom. Nezabúdať na preventívne postreky, ktoré rastliny chránia.
Krt obyčajný
Nie je vyslovene naším nepriateľom, požiera najmä dážďovky a larvy rôzneho hmyzu. Problém je, že na trávniku tvorí krtince.
Ako na to
- krt neznáša nepravidelné zvuky, existujú rôzne odpudzovače (najlacnejšie stoja okolo 10 €)
- dlhodobo pomáha len drôtená sieťka, ktorá sa ukladá pod koberec trávnika
Odborník radí:
Ak je už trávnik založený a vyskytne sa v ňom krtko, buď ho manuálne zničiť, alebo existujú rôzne dymovnice, či elektrické plašice, či tablety, ktoré mu smrdia a odplašia ho zo záhrady," odporúča Gombík.
Slimák záhradný
Živí sa rostlinami, najradšej má kapustovitú zeleninu (šalát, kapusta). Slizniak (bez ulity) je rovnako nebezpečný ako slimák.
Ako na to
- piliny polejte kávou a porozhadzujte ich okolo rastlín, káva pôsobí ako silný jed
- okolo záhonov vysaďte bylinky, ktoré slimáky neznášajú: kostihoj, kôpor, levanduľa, šalvia, tymian
Odborník radí:
Existujú biologické prípravky, po konzumácii ktorých slimáky uhynú. Používa sa aj nadobka s pivom, do ktorej napadajú. Z alternatívnych metód sú napríklad škrupiny od vajec," odporúča odborník.
Pozor: Slimák záhradný je zákonom chránený.
Vošky
Parazitujú na rastlinách. Pri premnožení sa mnohé druhy stávajú vážnymi škodcami.
Ako na to
- rozdrvené tabakové listy zmiešajte s teplou vodou v pomere 1 : 30 a lúhujte 24 hodín, potom preceďte cez gázu, zrieďte v pomere 1 : 10 a aplikujte na napadnuté miesto.
Odborník radí:
Použiť rôzne ekologické prípravky, ktorými sa vošky postriekajú. Pri okrasných rastlinách možno použiť systémové prípravky, ktoré sa dostanú do rastliny.
Pásavka zemiaková
Mandelinka je veľmi nebezpečný škodca, väčšie množstvo chrobákov môže celkom zničiť všetky listy. Okrem zemiakov môže napadnúť aj rajčiny.
Ako na to
- voľným okom viditeľné vajíčka zozbierate a rozpučíte
- pokiaľ ide o veľkú plochu, nepomôže nič, len chemická ochrana (insekticídy)
Odborník radí:
Podobne ako pri voškách možno použiť postreky. Na menšej ploche ich možno mechanicky vyzberať," povedal odborník.
Pozor: Za najúčinnejšieho biologického nepriateľa sa pokladá dravá ploštica Perillus bioculatus.
Mravec obyčajný
Žije v symbióze s voškami, ktoré chráni pred nepriateľmi. Vnútri znehodnocuje potraviny a môže prenášať nákazu rôzneho druhu.
Ako na to
- kmeň ovocného stromu potrite lepom, vytvoríte ochranný pás
Odborník radí:
Dajú sa kúpiť v predajniach také domčeky pre mravce, v nich je chemikália, ktorú zoberú do hniezda a následne uhynú aj mravce v hniezde. Možno použiť aj klasický postrek. V tomto prípade zahynú jedince na ktoré bol aplikovaný.
Škorce a iné vtáky
Majú v prírode svoju nezastupiteľnú úlohu, ich nálety do sadu s ovocím však môžu skončiť tak, že nebudete mať čo zberať.
Odborník radí:
Vtáctvo odplašia makety dravých vtákov, používajú sa rôzne svetlé predmety ako CD-čká, ktoré by ich mali odplašiť. Odplašiť ich môžu rôzne zvukové signály vo forme napríklad zvonkohry. Sú aj postreky na prírodnej báze, ktoré im prekážajú a odplašia ich.