Choroba sa šíri z obce Drahňov (okr. Michalovce), kam ju miestni podľa hygienikov zavliekli z Veľkej Británie. Od pacientov sa nakazili dokonca už aj dve zdravotné sestry. Lekári varujú, že osýpky môžu mať komplikovaný priebeh ústiaci až do zápalu mozgu a upozorňujú na dôležitosť očkovania.
Michalovskí lekári bojujú s osýpkovou epidémiou a prípadov pribúda. „Evidujeme 24 ľudí, ktorých sme hospitalizovali na infektologickom oddelení. Z toho boli osýpky laboratórne potvrdené zatiaľ u 9 pacientov a boli potvrdené aj u dvoch zdravotných sestier, ktoré sú v domácom ošetrení,“ hovorí infektologička Kristína Kaňuchová z michalovskej nemocnice. Všetci zdravotníci z infekčného - aj zdravotné sestry - však už boli preočkovaní. „Aktuálne u nás leží 10 ľudí podozrivých z ochorenia na osýpky. Všetci pacienti, okrem sestier, u ktorých boli potvrdené osýpky, boli z Drahňova,“ pokračuje.
Doniesli ich z Británie
Hygienici zistili asi 100 rizikových osôb. Nákazu podľa nich miestni zavliekli z Veľkej Británie. Chorí boli vo veku 12 – 19 rokov a nemali očkovanie. „Pacientom bola nariadená izolácia a očkovanie u všetkých osôb, ktoré s chorým prišli do priameho kontaktu,“ vyjadril sa hlavný hygienik Ján Mikas.
Podľa hygienikov sa osýpky šíria vzdušnou cestou, každá forma dopravy je preto riziková a zvyšuje sa napríklad pri veľkých podujatiach. „Ak sa práve chystáte do Veľkej Británie, odporúčame vám zistiť u svojho ošetrujúceho lekára očkovanie proti uvedenému ochoreniu. Pri návrate domov je potrebné sledovať svoj zdravotný stav približne 21 dní,“ dodávajú.
Najlepšou ochranou pred možnými komplikáciami stále podľa hygienikov i lekárov ostáva očkovanie. „Apelovala by som na mamičky, aby neváhali a dali svoje deti zaočkovať. Osýpky sú jedným z najviac infekčných ochorení. Maličké deti do troch rokov sú osýpkami vysoko ohrozené,“ radí Kristína Kaňuchová.
Priebeh osýpok
- Šíria sa kvapôčkovou infekciou iba od chorých osôb
- V prvom štádiu pacient trpí horúčkami, zápalom spojiviek, nádchou, kašľom, má prejavy akútneho respiračného ochorenia
- V druhom štádiu sa objaví výsev najprv za ušami, na zátylku a postupuje na trup až končatiny
- Typickým prejavom je aj sivý povlak v dutine ústnej
- Ohrozujú najmä malé deti a starších ľudí
- Komplikáciami môže byť zápal priedušiek, pľúc, stredného ucha, poškodenie centrálneho nervového systému, encefalitída (zápal mozgu), ktorá môže mať až fatálne následky
- Po prekonaní osýpok trvá celoživotná imunita
Za preočkovanie zaplatíte do 10 €
Podľa Jany Fedákovej z michalovskej nemocnice po prekonaní ochorenia vzniká celoživotná imunita, rovnako ako po očkovaní, ktoré je vykonané dvoma dávkami v zmysle súčasne platného očkovacieho kalendára u nás. „Medzi rokmi 1968 a 1985 však bola na základe informácií z ÚVZ SR používaná vakcína, ktorá bola menej stabilná a jej nevhodným skladovaním sa po zaočkovaní nemuselo vytvoriť u človeka dostatočné množstvo protilátok,“ vraví.
Odborníci preto odporúčajú zvážiť preočkovanie. To hradí poisťovňa na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v prípade, ak bol dotyčný v možnom kontakte s osýpkami. Inak si preočkovanie hradí sám v sume do 10 €.
Ako sa chrániť
- Dodržiavať hygienu rúk
- Nezdržiavať sa v ohniskách nákazy
- Vyhýbať sa miestam, kde by mohol byť pohyb chorých
- Najúčinnejšia prevencia je očkovanie