Keďže v pôvodnej kolónii začína byť sysľom tesno, rozširujú sa na nové plochy, ktoré boli v rámci ochranárskeho projektu vyčistené od náletov kríkov a stromov.
"Výsledky správneho hospodárenia a prikrmovania sú mimoriadne potešujúce – v Gemerskej Hôrke sme zachránili sysle pred vyhynutím a dnes ich je tam už takmer 100. V Hrhove sme začínali s počtom približne 70 jedincov, pričom dnes je ich tam okolo 250," hovorí Ervín Hapl z RPS.
Ochranári aktuálne vo viacerých lokalitách pozorujú mláďatká, ktoré sa učia chodiť a samostatne prijímať potravu. "Všade je situácia veľmi dobrá a zdá sa, že mláďat bude tento rok veľa. V rámci projektu sme tieto milé hlodavce prikrmovali po zimnom spánku, podporené boli tiež samice počas gravidity." približuje ochranár.
Aj keď prvé mláďatá sa objavili už koncom mája, stále je to neskôr, ako po iné roky. "Aktuálna sezóna je vzhľadom na chladné jarné počasie a neskorší nástup oteplenia oneskorená o viac ako dva týždne," vysvetľuje Hapl. Ochranári preto veria, že obydliam sysľov sa vyhnú prietrže, ktoré by mohli zaliať ich nory. To sa stalo napríklad v roku 2016, keď dažde vytopili 17 syslích mláďat. Tých sa však ochranárom podarilo zachrániť.