Malé podniky pritom zápasia s nedostatkom personálu, ktorý je pre ne väčším problémom ako elektronická evidencia tržieb alebo zákaz fajčenia. Polovici krčiem tiež klesajú tržby. Informoval o tom portál idnes.cz. Podľa údajov Bisnode vlani pribudlo v Česku v tomto odvetví 3783 podnikov, zhruba desatina celkového počtu. Dôvodom sú nízke nároky na vstup do tohto podnikania. Biznis však čelí aj vysokej "úmrtnosti", v minulom roku v ňom zároveň skončilo 3508 podnikov.
Dôvodom je podľa Asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov (AMSP) ČR aj obrovská konkurencia. V Česku je zhruba 40.000 reštaurácií, barov, jedální a iných zariadení. V prepočte na hlavu robí toto číslo z Česka premianta strednej Európy. Kým totiž v ČR je jedna krčma na 265 obyvateľov, v Nemecku a Poľsku je počet ľudí na každý podnik zhruba dvojnásobný a v napríklad v Británii naň pripadá 780 ľudí. Situácii v ČR sa najviac blíži Rakúsko s 280 obyvateľmi na jednu krčmu.
Rakúski reštauratéri však aj napriek tomu majú podľa českých kolegov oveľa viac "kyslíka". "Nájmy, ceny surovín i energie sú vo Viedni porovnateľné s Prahou. V Rakúsku je daň z pridanej hodnoty (DPH) nižšia ako v ČR a personál je drahší o zhruba 40 %, lenže ceny pokrmov sú asi trikrát vyššie ako v Česku," uviedol Zdeněk Sklenář, spolumajiteľ spoločnosti Tripoli Recent, ktorá prevádzkuje desať reštaurácií v Brne a okolí.