Tentoraz je tŕňom v oku nový programový riaditeľ RTVS a herec Marek Ťapák (58). Ten si zavaril vyjadreniami v konšpiračnom internetovom médiu, kde začal rozprávať o manipulácii na protestoch po vražde Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27) zo strany jeho hereckých kolegov. Jeho slová rozzúrili Juraja Kemku (42) a Richarda Stankeho (51).
Herec sa stal šéfom programu RTVS a pravou rukou riaditeľa Jaroslava Rezníka len začiatkom júna. Netrvalo dlho a Ťapák musí riešiť prvý škandál, ktorý si vyrobil účinkovaním v konšpiračnom internetovom rádiu. V ňom za všetky krivdy Slovenska často môžu „tajomné sily zo za- hraničia“, prezentujú extrémistov a dávajú priestor ruským dezinformáciám. Do tejto spoločnosti sa neváhal dostať aj Ťapák, ktorý by pritom ako člen manažmentu vo verejnoprávnom médiu mal byť garantom serióznych a overených správ.
Ako upozornila mediálna analytička Miroslava Kernová, pri rozhovore začal Ťapák rozprávať o dianí na Slovensku po vražde Kuciaka a Kušnírovej. V relácii sa často skloňovali obľúbené frázy konšpirátorov, že nič sa nedeje na Slovensku len tak, ale že protesty boli zorganizované mimovládkami, politikmi a globálnymi korporáciami z Ameriky, medzi ktoré patrí aj Soros.
Ťapák sa nezdráhal skritizovať ani vystúpenie hercov, ktorí podporili demonštrácie. „Moji kolegovia, ktorí sa rozhodli stáť na tribúne, ja to rešpektujem. V niečom však nesúhlasím... Na moje gusto tam bolo dosť veľa hystérie a dosť veľa negatívnej energie... Herci pracujú troška s emóciou, sám som to zažíval, keď som bol na tribúne, som si to uvedomoval, že tú manipuláciu máte, a vy s ňou pracujete a vy tých ľudí môžete dostať tam, ako si zmyslíte. To je nebezpečné,“ vyjadril sa Ťapák.
Hovorí nezmysly
Tieto jeho slová nenechali chladnými Juraja Kemku a Richarda Stankeho, ktorí na tribúnach pri marcových protestoch vystupovali. „Veľmi ma zarazilo, akým jasným názorom vedel zhodnotiť, že sme ja a moji kolegovia herci, ktorí stáli na tribúnach, manipulovali tieto davy a dokonca aj tieto protesty a organizátori boli niekým manipulovaní. Mimovládkami, Sorosom... Už mi je to smiešne. Som zarazený, že práve Marek Ťapák má takéto názory,“ hovoril Stanke vo videu, ktoré zverejnil Denník N. „Neviem, či on, keď mal nejaké prejavy na námestiach, či ho niekto riadil, alebo nebodaj ešte platil za to, aby rozprával to, čo rozprával, ale ja za seba môžem povedať, že som tam šiel z vlastného presvedčenia,“ dodal Stanke s tým, že nemal ani najmenšiu snahu dostávať do agresívnej nálady ľudí.
„Už to je choré, keď niekto rozmýšľa takýmto spôsobom. Preto je pre mňa zvláštne, že Marek rozmýšľa týmto spôsobom, kalkulátorským, zvláštnym, vypočítavým,“ vyznal sa Stanke. Pridal sa k nemu aj Kemka, ktorý je presvedčený, že na námestiach nebolo ani náznaku hystérie. „Tých 60 000 ľudí prišlo preto, lebo chcú v krajine niečo zmeniť,“ skonštatoval Kemka. Zamýšľa sa nad tým, či Ťapák potrebuje dať Rezníkovi na známosť, že má takéto názory. „Pán Ťapák sa dal na stranu pochybne zmýšľajúcich ľudí. To je veľmi nebezpečné,“ zakončil Kemka. K svojim kolegom sa pripojil aj Marek Majeský. „Myslím si, že na protestoch bolo nepomerne viac pozitívnej energie ako negatívnej a čo sa týka manipulácie davu umelcami a mimovládkami, je to nezmysel. Veď kto iný, ak nie umelci by mali nastavovať zrkadlo dobe a krajine, v ktorej žijeme,“ uviedol pre Nový Čas. Podporu hercom vyjadril aj Robert Jakab. „Zúčastňoval som sa zo slobodnej vôle, vlastného presvedčenia. Názor, že by protesty boli manipulované mimovládkami zo zahraničia, považujem za zľahčenú konšpiráciu na čiernobiele zjednodušenie situácie,“ dodal Jakab.
Ťapák sa odmietol ku kritike vyjadriť. „Nevidel som, nečítal som,“ odbil nás v telefóne.