ILO, na ktorú nadviazala aj Organizácia Spojených národov (OSN), dodala, že detská práca je porušením základných práv dieťaťa, brzdou pre trvalo udržateľný rozvoj dôstojnej práce a hanbou pre ľudstvo. Vykoreniť detskú prácu je prioritou pre celý svet, uviedla OSN na svojej webovej stránke.
ILO od roku 2002 prostredníctvom Svetového dňa boja proti detskej práci upriamuje pozornosť na rozsah detskej práce vo svete, ako aj na úsilie potrebné na jej odstránenie. Ako uviedla OSN, každé dieťa má právo byť slobodné od akejkoľvek formy práce a všetci pracujúci majú právo na zdravé a bezpečné pracovné prostredie. Toto konštatovanie vyplýva zo skutočnosti, že v roku 2018 organizátori Svetového dňa proti detskej práci a Svetového dňa bezpečnosti a zdravia pri práci spojili sily do spoločnej kampane s cieľom zlepšiť bezpečnosť a zdravie mladých pracujúcich a skoncovať s prácou detí.
ILO zverejnila niekoľko faktov, ktoré zverejnila aj OSN, o detskej práci. Podľa nich je vo svete je 218 miliónov detí vo veku päť až 17 rokov ekonomicky činných. V absolútnych číslach takmer polovica prípadov detskej práce (72 miliónov) sa deje v Afrike; 62 miliónov v regióne Ázie a Tichomoria; 10,7 milióna na amerických kontinentoch; 1,1 milióna v arabských štátoch a 5,5 milióna v Európe a Strednej Ázii. Z pohľadu prevalencie každé piate dieťa v Afrike (19,6 percenta) je nútené pracovať; výskyt tohto javu v ostatných regiónoch je v rozmedzí troch až siedmich percent.
Cieľom ILO je odstraňovanie detskej práce vo svete, pričom prioritnými sú najhoršie formy prác, ktoré vykonávajú deti. Ide o nebezpečné práce, ďalej o pohlavné zneužívanie detí s obchodnými účelmi, ako aj o akúkoľvek formu otroctva.
Štáty, ktoré ratifikovali Dohovor ILO č. 182, sa zaviazali, že vykonajú všetko, aby čo najskôr zakázali najhoršie formy detskej práce. Išlo o najrýchlejšie ratifikovaný dohovor v dejinách ILO od jej založenia v roku 1919. Napriek tomu detská práca stále zostáva realitou v mnohých krajinách.