Tento škodca dovlečený z Ázie je mimoriadne zákerný. Jeho húsenice totiž živé ploty požierajú zvnútra a zásadne len pod rúškom tmy. Pochutnávajú si hlavne na krušpánoch. Záhradkári preto ostávajú šokovaní, keď zrazu nájdu rastliny úplne zdevastované.
Entomológ Rudolf Gabzdil varuje. „Vijačka krušpánová, odborne Cydalima perspectalis, je druh motýľa, ktorého húsenice napádajú obľúbený druh kríka buxus, známy ako krušpán stálozelený,“ vysvetľuje entomológ. Nevedno, prečo im u nás chutí zatiaľ iba tento druh, vo svojej domovine sa živia aj inými rastlinami.
Škodcovia boli zavlečení na Slovensko začiatkom milénia v sadeniciach buxusu. „Zelené húsenice s čiernymi pásikmi sa rozšírili už po celej krajine. Požierajú voskové lístočky a svojou nenásytnosťou spôsobujú až holožery, ktoré sú príčinou odumretia celých rastlín. Dokážu zlikvidovať kilometre živých plotov,“ pokračuje Gabzdil. Zákernosť spočíva v tom, že útoky dokážu dobre skrývať. „Sú nočnými živočíchmi. Potme vyžierajú živé ploty zospodu zvnútra. Vytvárajú vlákna podobné pavučine. Cez deň húsenice nevidieť. Pestovatelia si škodcov často všimnú až vtedy, keď sa dostanú na okrajové časti rastliny a obalia ju pavučinou. To je však už neskoro!“ vysvetľuje entomológ.
So zákerným motýľom si príroda sama nedokáže poradiť, u nás nemá prirodzeného predátora. „Likvidácia je možná iba včasným aplikovaním vhodného chemického postreku. Ani ten však nie je vždy účinný, lebo po hladkých lístkoch prípravok steká. Vo vážnych prípadoch musia zasahovať aj úrady,“ hovorí Gabzdil.
Vijačka Krušpánová
- motýľ dorastá do 4 cm, húsenice môžu mať 3,5 cm
- typické sú biele krídla s hnedými okrajmi
- húsenice sú zelené s čiernymi pásmi
- aktivitu vyvíjajú v noci, cez deň odpočívajú
- samička kladie 5 – 30 vajíčok aj trikrát do roka
- pôvodne sa vyskytuje vo východnej Ázií