Slavomír Dlubač (44) z Banskej Belej (okr. Banská Štiavnica) ostal pred takmer siedmimi rokmi po úraze ochrnutý od pása nadol. Napriek neľahkému osudu sa nevzdal, venuje sa remeslu a z dreva a kameňa vyrába hotové umelecké diela.
Štvorčlenná rodina viedla úplne bežný život. Slavomír pracoval po stavbách a zvládal aj výškové práce na stromoch, jeho žena Karolína (47) vychovávala ich dvoch vtedy ešte malých synov Slávka (16) a Miška (14). Pred takmer siedmimi rokmi sa im však náhle obrátil život naruby. Najprv manželka dostala mozgovú príhodu a ostala pripútaná na invalidný vozík, potom sa stalo obrovské nešťastie aj Slávovi. „Pílil som v dedine strom a vo výške 7 – 8 metrov sa mi pretrhlo lano. Bol som celý čas pri vedomí, nevedel som však, čo mi je. Mal som dolámané rebrá, nohu, no, že som ochrnutý, som vedel hneď, pretože som si necítil spodnú časť tela,“ objasňuje Slavomír, ktorý sa chopil remesla po manželkinom ochorení a už pár mesiacov po svojom ochrnutí tiež začal pracovať.
Vyrábajú všetko, čo si zákazníci prajú, no najmä misky, drevené či kamenné umývadlá, stolíky, plastiky a sochy. Aktuálne pracujú na drevenej zoo. Roboty má Slavomír toľko, že by ochotne zamestnal ešte dvoch ľudí, potreboval by však zakúpiť viac strojov a dorobiť dielne. „Snažím sa dať aj druhým robotu. Ja som hneď po úraze chcel robiť, doma by som sa predsa zbláznil. Práca je pre mňa liek na všetko,“ hovorí Slávo, ktorému najviac sily dáva jeho rodina. Remeselník na vozíku dokonca na túto sobotu organizuje v Detve festival s názvom Výstava ľudového umenia, kde sa budú prezentovať aj ostatní výrobcovia.