Dospelý či väčšie dieťa dokáže z vozidla vystúpiť, malé dieťa to však nezvládne a po relatívne krátkom čase sa jeho telíčko prehrieva a ono zomiera. Odborníci upozorňujú, že teplota v aute či uzavretých priestoroch stúpa veľmi rýchlo, a ak nie je zabezpečené vetranie, ohrozuje to nielen život detí, ale aj dospelých. Kto by si mal dávať obzvlášť pozor a ako znížiť riziko komplikácií či tragických úmrtí?
Auto sa v letných horúčavách stáva pascou, z ktorej nedokáže dieťa uniknúť. Už pri teplote 30 °C sa v tieni jeho vnútorná teplota vyšplhá skoro na 60 °C. „Je to teplota, pri ktorej je dieťa do 15 rokov za plus-mínus hodinu mŕtve. Ak telesná teplota prekročí 41 – 42 stupňov Celzia, tak dochádza k poškodzovaniu bielkovín v telesných bunkách a orgánoch,“ dvíha varovný prst prezident Slovenského Červeného kríža a dlhoročný záchranách Viliam Dobiáš.
Odborník priblížil pokus s dobrovoľníkmi, ktorý demonštruje, aké nebezpečné vie byť prehriate auto. Do auta zavreli pri vonkajšej teplote prostredia 30 °C mladých mužov v dobrej fyzickej kondícii. Vydržali v ňom od 15 do 20 minút.
Mestská doprava či reštaurácie
Prehriatie organizmu nehrozí len v aute. Nebezpečné môže byť napríklad aj cestovanie mestskou dopravou. „V horúcom počasí sa ľudia viac potia, čo efektívne ochladzuje, ale súčasne stratíte viac tekutín. To môže znížiť krvný tlak a spôsobiť najrozličnejšie srdcové problémy. Ak ste pacient s chorobou srdca, ste starší ako 50 rokov, alebo máte nadváhu, extrémne teplo môže znamenať dodatočné zaťaženie srdcovocievneho systému," vysvetlil kardiológ Peter Kalist z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Aký je rozdiel medzi prehriatím a tepelným úpalom?
Prehriatie – teplota tela je v rozmedzí 39 - 41°C
Prejavuje sa nepokojom, malátnosťou, bolesťami svalov a kŕčmi. Pociťovanie nevoľnosti a môže nastať zvracanie. Zrýchlená akcia srdca, potenie. Stav urýchli a zhorší nedostatok tekutín.
Tepelný úpal – teplota tela nad 41°C
Je život ohrozujúci stav, príznaky ako pri prehriatí, navyše sa pridružuje závažná porucha vedomia až kóma. Môžu byť viditeľné svalové kŕče. Môže prejsť až do zastavenia krvného obehu a dýchania.
Ohrození sú najmä srdciari, seniori a deti
* Udržiavať sa dostatočne hydratovaní pitím veľkého množstva vody alebo iných nápojov bez cukru.
* Neužívať príliš veľa alkoholických alebo kofeínových nápojov. Nápoje na báze kofeínu môžu spôsobiť stratu tekutín z tela.
* Jesť studené jedlá, najmä šaláty a ovocie s vysokým obsahom vody.
* Nosiť svetlé, voľne tvarované bavlnené oblečenie.
* Nebyť vonku v najhorúcejšej časti dňa, teda medzi 11.00 a 15.00 hodinou.
* Pri pohybe vonku je potrebné kráčať v tieni a nosiť pokrývku hlavy.
Prvá pomoc pri prehriatí
* Dieťa (aj dospelého) okamžite prenesieme do chladného prostredia, zabezpečíme telesný pokoj.
* Sledujeme vedomie, dýchanie a krvný obeh.
* Je potrebné chladiť akýmkoľvek spôsobom.
* Ak je pri vedomí a nezvracia, môžeme ponúkať tekutiny po hltoch.
* Čo najväčší povrch tela potierame vlažnou – nie ľadovou – vodou. Hlavu chladiť vlhkou utierkou. Pozor však u malých detí, ktoré môžeme na druhej strane aj veľmi rýchlo podchladiť.
* Volať tiesňovú linku. Každé dieťa s prehriatím a tepelným úpalom musí byť následne prevezené a vyšetrené v nemocnici.
Teplota v aute
Čo môžete urobiť, ak uvidíte dieťa samé v aute
* Ak je dieťa v stave, že reaguje, kontaktujte políciu.
* V prípade, že nereaguje, zaklopte na okno, v prípade, že by len spalo, bude reagovať.
* V prípade, že nereaguje, môžete vykonať opatrenia na jeho záchranu a pritom aj poškodiť cudzí majetok (teda rozbiť okno, vypáčiť dvere a pod.).