K dlho očakávanému momentu prišlo v luxusnom rezorte na ostrove Sentosa v Singapure krátko po deviatej ráno. Na pozadí so striedajúcimi sa vlajkami USA a KĽDR si pred stovkami objektívov Trump s Kimom podali ruky na presne 12 sekúnd. Zmierenie rivalov, ktorí sa doteraz predbiehali v urážkach ako „raketový muž“ či „blázon“ má upokojiť napätú situáciu medzi dvoma jadrovými mocnosťami. Na záver stretnutia podpísali dokument, ktorý zahŕňa nastolenie nových vzťahov medzi USA a KĽDR. Hlavným bodom dohody je zničenie nukleárnych zbraní na Kórejskom polostrove. Šéf Bieleho domu verí, že KĽDR začne s ich likvidáciou veľmi skoro. Trump tiež povedal, že v budúcnosti chce navštíviť Pchjongčang a že vo vhodnú dobu pozve Kim Čong-una do Bieleho domu. Tieto cesty ale podmieňuje konkrétnymi krokmi zo strany KĽDR.
S Kimom sa vraj rozprávali aj o porušovaní ľudských práv a väzňoch v pracovných táboroch, podľa Trumpa sa to v KĽDR zmení k lepšiemu. Kima označil za talentovaného, lebo sa moci ujal ako mladý človek a krajinu dokázal viesť. Prezident hovoril, že napriek obmedzenému času sa dobre spoznali. „Chceme napísať novú kapitolu medzi našimi krajinami,“ dodal Trump. Komentátori označujú dohodu za bezzubú, pretože nestanovuje časový rámec pre odzbrojovací proces a neuvádza konkrétne opatrenia. „Je to ešte menej, než väčšina skeptikov očakávala,“ uviedol analytik Robert Kelly. Sociológ Aidan Foster-Carter hovorí, že rámcová dohoda z roku 1994 bola konkrétnejšia ako terajšie vyhlásenie.
Výsledky samitu
1. USA pozastavia manévre s juhokórejskou armádou, ktoré považuje za provokáciu
2. úplné odstránienie nukleárnych zbraní z Kórejského polostrova
3. bezpečnostné záruky pre Kimov režim zo strany USA
4. obe krajiny sa zaväzujú vytvoriť nové vzťahy medzi svojimi národmi aj svetom s túžbou po mieri a prosperite
5. navrátenie pozostatkov vojakov stratených v akciách a vojnových zajatcov
Trump nechal Kima nahliadnuť do jeho supervybavenej limuzíny s názvom Beštia. Diktátor, ktorý je známy svojou slabosťou pre americkú kultúru a západný luxus, si ho prezeral s úsmevom. Trump si Cadillac One vozí na pracovné cesty a je vybavený kevlarovými pneumatikami či zásobou krvi s prezidentovou krvnou skupinou. Kim jazdí na opancierovanom Mercedese Benz S600, kde má zase aj mobilnú toaletu, aby tajné služby nezistili informácie o jeho zdravotnom stave.
Budú sa kontrolovať
- Pri podaní rúk sa prejavili ako dvaja dominantní politici, ktorí vedia, čo jeden od druhého môžu očakávať. Trump bol v prejavoch viac rozhodný, čím dával jasný odkaz zmeny, ochote vytvoriť väzby a že bude chcieť mať záležitosti pod kontrolou. Kim Čong-un sa prejavoval viac ustálene, sebaisto a prejavoval sa ochotou riešiť veci. Ich miera odstupu a prejavov hovorí, že sa budú mať pod dohľadom, čo sa týka ďalších krokov.
Kórejčania sa boja
- Beriem to ako neskutočne veľký krok, azda sa niečo zmení k lepšiemu. Aj keď sa mi k tomu celému ťažko vyjadruje vzhľadom na konflikty, ktoré máme už roky so Severnou Kóreou. Vyjadrovať sa k tejto téme je ale z dôvodu politickej situácie veľmi ťažké, aj preto Kórejčania hovoria o politike veľmi málo, boja sa.
Mimoriadne špeciálne opatrenia
- Samit tu usporiadali, pretože v tejto časti Ázie je to krajina, ktorá predstavuje kontinuálnu stabilitu. Bolo tu akreditovaných 2 500 novinárov. Bezpečnosť bola na najvyššej úrovni. Stále tu lietali stíhačky, vedeli poskytnúť vojenské letisko, kam okrem Trumpovho lietadla doviezli jeho špeciálne vozidlo, ktoré obdivoval aj Kim. V Singapure je dovolená rýchlosť 90 km/hodinu, zrazu tu lietali limuzíny, ktoré mohli jazdiť na červenú koľko chceli.