Podľa agentúry AP ide o znak toho, že nová talianska protiimigračná vláda naďalej prijíma istý počet žiadateľov o azyl, zároveň tým však núti zvyšok Európy, aby prijímala ďalších. Loď Diciotti zakotvila v sicílskom prístave Catania skoro ráno a jej posádka začala s vyloďovaním 932 pasažierov. Na jej palube boli aj telá dvoch migrantov, ktorí zomreli počas plavby.
V rovnakom čase plavidlo Aquarius, ktoré patrí humanitárnej organizácii SOS Mediterranee a vezie 629 utečencov, pokračovalo vo svojej plavbe smerom na západ do španielskeho prístavu Valencia, kam bolo presmerované po tom, čo mu Taliansko a Malta zakázali zakotviť vo svojich prístavoch. Osudy oboch plavidiel ukazujú posun v politike novej vlády v Taliansku, ktorá odmieta vstup lodiam humanitárnych organizácií plaviacich sa pod európskymi vlajkami, povolí však zakotviť plavidlám talianskeho námorníctva. Nová politika Talianska zvýšila napätie v Európe. Francúzsko obvinilo Taliansko z "cynického" a nezodpovedného správania.
Po kritických vyjadreniach francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona si Taliansko v stredu predvolalo francúzskeho veľvyslanca na konzultácie, píše AP. Rezort talianskej diplomacie vo vyhlásení uviedol, že veľvyslanca predvolali v stredu ráno "po včerajšom stanovisku Paríža o Aquariuse". Macronov úrad v utorok uviedol, že Francúzsko nechce "vytvoriť precedens", ktorý by niektorým európskym krajinám umožnil porušovať medzinárodné zákony a spoliehať sa na ďalšie členské štáty Európskej únie, že prijmú migrantov.