Schválili totiž procedurálny návrh Juraja Blanára (Smer-SD), aby sa ďalej o tomto návrhu nerokovalo a tak o zákone samotnom nehlasovali. ĽSNS chcela návrhom sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené interrupcie.
Strana chcela presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu. Treťou možnosťou malo byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu.
Súčasné ustanovenie, ktoré dovoľuje interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, chceli zo zákona vypustiť. Zároveň tam chceli doplniť pravidlo, že cudzinkám bude možné vykonať umelé prerušenie tehotenstva len v prípade ohrozenia ich života a s ich súhlasom.
Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Vašečka pripravuje návrh, ktorý nebude umožňovať vykonávanie potratov bez veľmi vážneho dôvodu. Predložiť ho chce na budúcu schôdzu parlamentu. Oznámil to na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente.
"Do prípravy zákona, ktorý predložím na najbližšej schôdzi, pozývam všetkých aktivistov za ochranu života. Táto dôležitá téma musí v parlamente znieť a ja chcem byť jej hlasom," uviedol Vašečka. Chce rokovať. Poslanec nesúhlasil so stopnutím návrhu ĽSNS na aktuálnej schôdzi. Obmedzenie interrupcií z dielne kotlebovcov by podporil, hoci ĽSNS je pre neho politicky neprijateľná strana.
"Politická strana Kotleba-ĽSNS je pre mňa politicky neprijateľná a za jej návrhy štandardne nehlasujem. Návrh na ochranu nenarodených detí som bol však pripravený podporiť," povedal.
Súčasnú právnu úpravu o interrupciách označuje Vašečka za extrémne benevolentnú. Potraty považuje za tragédiu. "Cítim povinnosť zasadiť sa za zlepšenie súčasného stavu," doplnil s tým, že mieni pokračovať v predkladaní prorodinných a prosociálnych návrhov.