Budova správcu kaštieľa je bloková dvojpodlažná stavba patriaca rodu Šóšovcov. Jej celková moderná obnova prebiehala v rokoch 2016 až 2017 vďaka podpore Prešovského samosprávneho kraja. "Bola vymenená strecha aj s drevenou konštrukciou. Eternitové prekrytie bolo nahradené čiernou plastovou krytinou. Okná a dvere prízemia boli vymenené," informovala Mária Kotorová, riaditeľka Krajského múzea v Prešove, pod ktoré patrí hanušovský kaštieľ a archeopark.
Prebehla podľa nej aj prvá etapa sanácie vlhkosti. "Opravila sa fasáda a stavba získala nový vzhľad aj vďaka obnovenému drevenému exteriérovému schodisku," doplnila. Na prízemí z časti pracovných priestorov vytvorili hosťovskú izbu a kuchynku, upravili tiež dielňu a na poschodí zreinštalovali etnografickú expozíciu Duch národa, ktorá prezentuje ľudovú kultúru regiónu na pomedzí Šariša a Zemplína. "V nej môžeme vidieť obytné priestory sedliackej domácnosti a imitáciu hospodárskeho dvora s rôznymi pracovnými pomôckami, ktoré roľníci v minulosti využívali," vysvetľuje Kotorová.
Budova správcu slúžila v minulosti zrejme ako hospodárske zázemie Šóšovského kaštieľa zo 16. storočia. "Objekt je z lomového kameňa, pri okenných a dverných otvoroch je murivo kombinované s tehlou. Na vstupe do horného poschodia je zachovaný pôvodný kamenný portál z obdobia výstavby. Pre datovanie budovy chýbajú archívne pramene," priblížila riaditeľka s tým, že len na základe architektonicko-historického a reštaurátorského výskumu sa slohovo radí do obdobia neskorej renesancie.
"V druhej polovici 18. storočia došlo k zmene dispozície budovy pozdĺžnou prístavbou realizovanou výhradne z pálenej tehly," doplnila s tým, že v rámci nej vznikli tri nové miestnosti prekryté trámovým stropom.
Posledné roky slúžila stavba podľa Kotorovej ako dielenský a expozičný priestor pôvodného vlastivedného múzea, dnes Kaštieľa a Archeoparku Hanušovce. "Polyfunkčné dielne, ktoré v sebe spájali funkciu reštaurátorskej a konzervátorskej múzejnej pracovne s tzv. dielňou starých remesiel, ktorá bola určená pre školské výpravy, poskytovali možnosť priučiť sa práci na hrnčiarskom kruhu, ale aj ďalším starobylým remeslám," spomenula.