Obyčajné šľapky zase nie sú na dlhú chôdzu pohodlné a na skalách hrozí zranenie. Riešením môžu byť turistické sandále. Odborníci z českého mesačníka dTest hodnotili takúto pánsku obuv. Nepreverili ich len v laboratóriu, ale aj priamo v teréne. Platí, že čím viac zaplatíte, o to kvalitejšiu obuv získate?
Odborníci vybrali modely v rôznych cenách. Najskôr testovali pevnosť, výdrž a kvalitu prístrojmi. Pozreli sa aj na stabilitu a priliehavosť podrážky na suchom i mokrom povrchu. Zisťovali aj, akú silu je potrebné vynaložiť na zničenie topánky. Potom si ich obuli športoví tréneri a vyskúšali obuv priamo, na cestách a horách.
Dobrovoľníci hodnotili ich komfort, stabilitu, pevnosť, utiahnutie remienkov, či sa im v nich nepotia nohy, ako dobre fixujú chodidlo, ale aj celkový dojem. Na prvých priečkach sa síce umiesnili výrobky s vyššou cenou. Ale našli sa aj modely, ktoré ponúkajú celkom dobré vlastnosti za nie vysokú sumu.
Voľnejšie či tesné
- ak sa neviete rozhodnúť medzi dvomi veľkosťami a obe vám sedia, je podľa odborníkov lepšie zvoliť tú väčšiu veľkosť
- pár milimetrov navyše na špičke vás môže ochrániť pred zraneným palcom
Bez ponožiek
Etela Janeková, všeobecná lekárka
Jednoznačne v lete nepoužívať do takejto obuvi ponožky. Preto v lete nosíme sandále, aby sa nám noha nepotila. V lete sa však treba viac starať o hygienu nôh ako v inom ročnom období. Nezabúdať na nechty, keď sa objaví plieseň okamžite ju liečiť a nečakať často aj roky.