Osemdesiatštyri vedcov, ktorí na štúdii spolupracovali, vypočítalo, že do roku 2012 na kontinente rozkladajúcom sa okolo južného pólu ročne ubúdalo asi 84 miliárd ton ľadu. Od toho roku sa roztopilo ročne 241 miliárd ton ľadu, čo znamená, že sa v posledných piatich rokoch rýchlosť topenia takmer strojnásobila. Autori štúdie konštatujú, že tieto poznatky vylučujú ďalšie pochybnosti o rýchlosti topenia antarktického ľadu aj o tom, že to môže ohroziť stovky miliónov ľudí žijúcich v pobrežných oblastiach.
"Považujeme tieto výsledky za alarmujúce a za pokyn k tomu, aby sme konali a otepľovanie planéty spomalili," povedal Eric Rignot, ktorý sa zaoberá štúdiom ľadovcov a pólov 20 rokov a na štúdii sa podieľal. Antarktída je z 98 percent pokrytá ľadovým štítom a celý kontinent, obklopený oceánmi, predstavuje 90 percent pevninských ľadovcov planéty. Antarktída je tiež najväčším rezervoárom sladkej vody. Keby sa všetok tamojší ľad roztopil, zdvihla by sa hladina oceánov o takmer 60 metrov.
Vďaka satelitným snímkam majú odborníci teraz väčší prehľad o rozložení ľadu v Antarktíde. Vyše 90 percent jej ľadu je vo východnej časti, ktorá zostáva napriek globálnemu otepľovaniu stabilná. Západné oblasti sú ale citlivejšie. Z Antarktického polostrova, ktorý je na západe, sa už vyše 6 500 kilometrov štvorcových ľadu zosunulo do mora.
Štúdia sa vykonávala v časovom rozpätí 25 rokov a takmer všetko množstvo roztopeného ľadu pripadá na západnú časť Antarktídy. Ak bude tendencia topenia pokračovať terajším tempom, môže sa stať, že Antarktída bude hlavnou príčinou stúpania hladiny oceánov. Význam štúdie sa vidí v tom, že výsledky nie sú založené na jedinej metóde.
Meranie sa vykonávalo s použitím 15 satelitov, počítačovou simuláciou, meraním na zemskom povrchu i nad ním, povedal Andrew Shepherd, ktorý výskum viedol. Podľa neho by iba Antarktída samotná mohla do konca storočia zdvihnúť oceány o 16 centimetrov. Ľadovce sa ale topia aj inde na planéte. "Za prirodzených podmienok sa úbytok kontinentálneho ľadovca nepredpokladá," povedal Shepherd. Podľa neho je topenie treba pripísať na vrub klimatickej zmene. Shepherd ale upozornil, že štúdia nebola zameraná na dokázanie podielu ľudstva na zmenách klímy.