Tatry boli kvôli ochrane prírody od polovice novembra od vysokohorských chát vyššie uzavreté. Dnes sa už turisti môžu vybrať aj na vysokohorské túry. Nie všetky chodníky sú však úplne bezpečné, niektoré sú dokonca uzavreté. Napríklad červenou označený turistický chodník od Zeleného plesa cez Veľkú Svišťovku až na Skalnaté pleso. „Štátne lesy TANAP-u, ako správca turistických chodníkov, museli túto obľúbenú trasu uzavrieť, keďže ju vážne poškodili prívalové dažde. Veľké množstvo vody spôsobilo zosuv kamenných sutín, ktoré na viacerých miestach zničili chodník. Pohyb po ňom by mohol ohroziť životy návštevníkov tejto časti Tatier,“ uviedla Martina Petráňová zo ŠL TANAP-u s tým, že na obmedzenia v teréne upozorňujú aj informačné tabule.
Nebezpečný je aj chodník z Hrebienka na Rainerovu útulňu. Tu sú nestabilné skaly, ktoré môžu spadnúť na chodník. Návštevníkov môžu ohrozovať aj suché stromy v blízkosti chodníkov, hlavne v oravskej časti Tatier a v Bielovodskej, Javorovej doline, v Zadných Meďodoloch, v oblasti Podbanské, v Tichej a Kôprovej doline. „Bohužiaľ, nemáme financie na prerezávanie týchto suchých stromov a ani z Envirofondu nám nevedia finančne pomôcť,“ upozornil riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabián. Suché stromy sú totiž značne nestabilné a pri prudkej zmene počasia môžu samovoľne padnúť.
Horská záchranná služba je pripravená. „Každým rokom vzrastá počet turistov a tým rastie aj počet našich zásahov. Napríklad v máji v roku 2007 to bolo 29 zásahov a tohto roku tu už bolo 71,“ povedal riaditeľ HZS Jozef Janiga. „Chceme požiadať návštevníkov, aby rešpektovali návštevný poriadok a správali sa ohľaduplne voči prírode,“ dodal riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.