Informovala o tom v piatok agentúra AP. Táto prax sa vďaka dostupnosti smartfónov a miniaturizácii fotografických prístrojov stala v posledných rokoch pomerne bežným javom. Často k nemu dochádza na verejných miestach - v hromadnej doprave či na pohyblivých schodoch, kde masy ľudí sťažujú odhaľovanie páchateľov. Veľa žien sa obeťou upskirtingu stáva v nočných kluboch, reštauráciách či obchodoch.
U mnohých ľudí sa po zistení, že boli obeťou upskirtingu, objavili psychické problémy, pričom v mnohých prípadoch aj dlhý čas od incidentu. Mnohí ľudia - nielen bezprostredné obete - sa ostro ohradzujú proti takýmto zásahom do súkromia. Práve z ich radov vzišli výzvy, aby bol upskirting hodnotený ako trestný čin.
Tento názor podporila aj britská ministerka spravodlivosti Lucy Frazerová, podľa ktorej ide o veľký zásah do súkromia spôsobujúci obeti pocit potupy a zneistenia. Podľa Frazerovej môže zmena zákona vyslať jasný signál, že páchatelia budú potrestaní.
V závažných prípadoch by súd za upskirting mohol udeliť trest odňatia slobody na dva roky. Frazerová podľa denníka The Sun potvrdila, že vláda podporuje zákaz upskirtigu v Anglicku a Walese. V Škótsku je upskirting trestným činom od roku 2010.
Frazerová súčasne vyzdvihla kampaň spustenú vlani 26-ročnou Ginou Martinovou, ktorá sa stala obeťou tohto druhu voyerizmu, keď si ju počas letného festivalu na mobily nakrúcali dvaja muži a fotografie spod jej sukne zverejnili na sociálnych sieťach. Martinová sa pokúšala upozorniť na svoj prípad políciu, ktorá však nekonala. Martinová následne začala s petíciou za to, aby upskirting bol trestným činom.
Upskirting sa aj vďaka Martinovej dostal do novely zákona proti voyerizmu, ktorý parlamentu predložila liberálna poslankyňa Wera Hobhousová. Poslanecká snemovňa by o návrhu mala hlasovať v piatok. Prejavená podpora vlády môže uľahčiť jeho prijatie.
"Fakt, že vláda si vypočula našu výzvu (ohľadom upskirtingu) svedčí o konsenze o existencii právneho vákua, ktoré bolo treba vyplniť," uviedla Hobhousová.