V Paríži sa v piatok stretli francúzsky prezident Emmanuel Macron a nový taliansky premiér Giuseppe Conte. Obaja lídri sa zhodli na tom, že súčasný systém sa musí reformovať. Macron navrhol vybudovanie migračných stredísk v krajinách odchodu migrantov vrátane Líbye. Predmetnú myšlienku nastolil šéf Elyzejského paláca už predtým.
Mnoho migrantov podľa neho nemá žiadnu možnosť na získanie azylu v Európe, avšak na ceste mnohí zahynú alebo strávia mesiace v úbohých podmienkach a nakoniec ich vrátia späť. Spracovávaním žiadostí o azyl v domovských krajinách týchto žiadateľov by sa mohlo predísť zmieneným problémom, domnieva sa Macron, ktorého cituje stanica BBC. Conte, šéf novej populistickej vlády Talianska, s navrhovaným plánom súhlasil a vyzval na rozsiahlu reformu súčasného systému.
Aktuálne migračné pravidlá EÚ nariaďujú, že uchádzači o azyl musia požiadať o ochranu hneď v prvej krajine, do ktorej v rámci Európskej únie dorazia - až na niekoľko výnimiek. Súbor daných predpisov je známy pod názvom Dublinské dohody.
To však v uplynulých rokoch kladie značné nároky na tzv. nárazníkové krajiny - predovšetkým Taliansko a Grécko, kde prichádza väčšina migrantov bez príslušných osobných dokumentov po tom, ako absolvuje riskantnú plavbu po Stredozemnom mori, často vo vratkých a preplnených člnoch. Conte v tejto súvislosti vyhlásil, že "koncept krajiny prvého príchodu potrebuje prehodnotenie" a Taliansko predloží svoju vlastnú "radikálnu zmenu paradigmy". "Keď niekto vstúpi do Talianska, vstúpi zároveň do Európy," podotkol.
Migračná reforma bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj hlavnou témou na stretnutí lídrov EÚ, ktoré sa uskutoční koncom mesiaca, keďže množstvo členských štátov Únie zápasí s politickou dohrou prílevu migrantov. Nová talianska koalícia, a najmä minister vnútra a predseda strany Liga Severu (LN) Matteo Salvini, prisľúbila tvrdý postoj k otázkam imigrácie, čo nedávno vyústilo do diplomatického sporu ohľadom osudu lode Aquarius.