Búrka a krúpy v posledných zhruba dvoch týždňoch zase miestami poškodili úrodu poľnohospodárskych plodín. Vláda v marci schválila akčný plán na riešenie sucha a nedostatku vody. Už vlani sa sucho odrazilo na výkonoch poľnohospodárstva i energetiky.
Tento rok na jar priebeh poľnohospodárskych prác na Slovensku podľa SPPK ovplyvnil najteplejší apríl v histórii meraní a výrazné sucho. Prehlbujúci sa deficit zrážok v mnohých regiónoch krajiny zmazali v máji a júni búrky, ktoré ale spôsobili poľnohospodárom mnohomiliónové škody. Prívalové dažde a krúpy hlavne na juhu Slovenska poškodili napríklad porasty repky, obilia, kukurice, ale aj ovocie v sadoch. Naopak, so suchom sa naďalej zápasí východné Slovensko.
Slovenský hydrometeorologický ústav upozornil, že podobne ako v ďalších európskych krajinách i na Slovensku dochádza k častejšiemu výskytu extrémnych zrážok, ktoré pôda často nedokáže zadržať. "V posledných rokoch sme mali len veľmi málo príležitostí vychutnať si mierny dážď, ktorý by nás dokázal príjemne schladiť po teplom jarnom alebo horúcom letnom dni," uviedli meteorológovia, podľa ktorých spomínaný vývoj súvisí hlavne s globálnym zvyšovaním teploty v atmosfére a povrchu oceánov.
Extrémne sucho aj v Rakúsku a v Nemecku
Sucho posledných mesiacov trápi aj rakúskych farmárov, najmä tých z Horného Rakúska na severe alpskej republiky. Mnohí z nich bojujú o ekonomické prežitie.
Podobná situácia je aj v Nemecku. Až škody vo výške miliardy eur môžu podľa nemeckých poľnohospodárov spôsobiť niekoľkotýždňové suchá, ktoré panovali najmä na severovýchode spolkovej republiky. Vplyvy výnimočného počasia, ktoré má v iných častiach Nemecka protiklad vo výdatných zrážkach a miestnych záplavách, budú ale cítiť aj v mnohých ďalších oblastí.