V hustom poraste na našu krv čakajú kliešte, komáre, ale znenazdajky môžeme čeliť aj útoku včiel alebo ôs. A ani stretnutie s vretenicou nie je vylúčené. Zraniteľné sú najmä deti. Ako im pomôcť v prípade uštipnutia? To v knihe Ako neprísť o dieťa radia záchranár Viliam Dobiáš a lekár Branislav Podhoranský.
Dieťa môže byť uštipnuté buď tzv. bodavým hmyzom: osy, včely, sršne, čmeliaky, ktorý má žihadlo s obsahom toxickej látky, alebo hmyzom, ktorý štípe: komáre, kliešte, ovady, ploštice, mravce, ale aj pavúky. V prípade bodavého hmyzu je potrebné zdôrazniť, že tento hmyz útočí iba v stave ohrozenia. Bodnutím sa vlastne bráni. Jednotlivo žiadny druh v našich zemepisných šírkach nespôsobí vážnejší zdravotný problém, ak dieťa na bodnutie takýmto hmyzom nie je alergické. Problém môže vzniknúť, ak je dieťa poštípané väčším množstvom hmyzu. Za toxickú dávku sa považuje v prípade osy asi 160 bodnutí, u včely je to len 40 bodnutí. Samozrejme, závisí to od veľkosti a celkového stavu dieťaťa. Hmyz, ktorý štípe, taktiež v prvom momente spravidla nepredstavuje väčšie riziko poškodenia zdravia. Je však druhotne často zdrojom prenosu iných ochorení, ako napr. kliešť a borelióza alebo kliešťová encefalitída.
Ako dieťa vyzerá?
• Miesto štipnutia je začervenané a opuchnuté. Je bolestivé, prípadne svrbí.
• Môže sa vyskytnúť aj celková reakcia: dieťa je unavené, malátne, môže mať prechodne zvýšenú teplotu.
• Reakcia nastupuje do 5 minút a spravidla do 48 hodín odznie.
Čo robiť
• Ak išlo o hmyz, ktorý má žihadlo, odstránime ho pomocou pinzety alebo nechtov. Postupujeme opatrne. Na postihnuté miesto priložíme studený, ľadový obklad. Ak došlo k poštípaniu v ústach, môže dieťa ľadovú kocku aj cmúľať.
• Kliešťa odstránime. Treba postupovať opatrne, aby v rane neostala odtrhnutá hlavička. Môže následne spôsobiť zápal s ďalšími komplikáciami. Ak sa tak stane, je potrebné zvážiť jej vybratie v zdravotníckom zariadení. Je veľa „babských“ zaručených receptov, ako odstrániť kliešťa. Nám sa najviac osvedčilo natrieť vatový tampón mydlom a ľahkým krúžením kliešťa odstrániť.
• V prípade silnejšej reakcie môžeme miesto potrieť antihistamínovým gélom, prípadne antihistamínové medikamenty užiť celkovo. Ak vieme, že je dieťa na hmyz alergické, vybavíme sa balíčkom prvej pomoci, ktorý by mal obsahovať: adrenalín vo forme autoinjektoru, antihistaminiká – cetirizín, levocetirizín, inhalačné spreje – ak má dieťa sklon k zúženiu (obštrukcii) dýchacích ciest.
Jediný a prirodzene sa vyskytujúci jedovatý had na Slovensku je vretenica severná. Ak dôjde k poštípaniu hadom alebo hmyzom chovaným v rôznych súkromných teráriách, môže ísť aj o iné, podstatne nebezpečnejšie druhy. Vretenica severná je plachá a vždy sa snaží človeku vyhnúť. Zvyčajne zmizne skôr, než ju stačíme vôbec spozorovať. K uhryznutiu vretenicou dochádza väčšinou pre neopatrnosť, provokovanie alebo dráždenie hada a v prípade detí v dôsledku nepozornosti rodičov. Jed vretenice obsahuje látky, ktoré pôsobia na zrážanie krvi, na cievy a majú účinok aj na nervový systém. Smrteľná dávka pre dospelého človeka je 15 – 20 mg jedu. Našťastie, väčšina vreteníc má menej jedu a aj ten pri pohryznutí nevypustí v celom množstve. Na druhej strane, čo je bezpečné pre dospelého človeka, môže byť už smrteľnou dávkou pre malé dieťa. Podľa hmotnosti už aj 2,5 mg. Za posledných 20 rokov nebolo na Slovensku opísané úmrtie na uhryznutie vretenicou. Väčšina matiek si pod vplyvom filmov z tropického prostredia pamätá vypaľovanie, rozrezávanie, vysávanie rany a nakladanie škrtidla. Toto určite nerobte!
Ako dieťa vyzerá?
• Pri tzv. plnom záhryze môžeme na koži pozorovať dve drobné, bolestivé, ľahko krvácajúce ranky. Ale ani v prípade, ak sa miesto uštipnutia nenájde, nie je vylúčená celková toxická reakcia. Miesto uhryznutia býva opuchnuté v priebehu pár minút. Opuch je sprevádzaný pocitom bolesti a napätia. Koža môže byť začervenaná alebo sa môžu objaviť až krvné výrony. Maximum dosahuje do 48 hodín.
• Predovšetkým u malých detí hrozí riziko rozšírenia opuchu na končatiny a na trup.
• Celkové príznaky môžu byť rozmanité. Od ľahkej reakcie spojenej s miestnym opuchom a ľahkou nevoľnosťou až po šok a smrť. Celkové príznaky závisia hlavne od toho, koľko jedu a kde bol vstreknutý, ale aj hmotnosti, veku a celkového stavu uštipnutého. Z toho vyplýva, že predovšetkým malé deti môžu reagovať ťažkou celkovou toxickou odpoveďou. K celkovým príznakom patrí v rôznej miere nevoľnosť, zvracanie, nadmerné potenie, zvýšená teplota, smäd, pocit sťaženého dýchania až piskoty, opuch pľúc – ten sa u detí môže objaviť aj po 3 – 5 dňoch, poruchy zraku, reči, únava až zmätenosť.
Čo robiť
• Väčšina matiek si pod vplyvom filmov z tropického prostredia pamätá vypaľovanie, rozrezávanie, vysávanie rany a používanie škrtidla. Toto určite nerobte!
• Dieťa treba v prvom rade upokojiť. Nepokoj a stres prejavy otravy zhoršujú.
• Viditeľnú ranku ošetríme dezinfekciou a prikryjeme. Postihnutú končatinu znehybníme podobne ako pri zlomenine a mierne ju zdvihneme.
• V prípade šoku dieťa uložíme do protišokovej polohy. Je potrebné, pokiaľ sa dá, identifikovať hada. Každé uštipnutie hadom patrí na pozorovanie v nemocnici.
• Samozrejme, že v oboch prípadoch, napr. pri alergii alebo pri poštípaní väčším množstvom hmyzu, môže nastať aj celková vážna reakcia s poruchou vedomia až bezvedomím a zastavením dýchania a obehu. V takomto prípade začneme s oživovaním.