V nedeľu o tom informoval prezident FS František Imrecze. V Revúcej bolo počas zásahu zaistených 10,5 milióna kusov falzifikátov cigariet známej značky a šesť ton tabakovej suroviny. Celkový únik na spotrebných daniach a DPH je predbežne kalkulovaný na 5 miliónov eur, čo podľa Imreczeho predstavuje približne pätinu z celkového záchytu tabakových výrobkov za rok 2017. Falošné cigarety neboli určené pre Slovensko, ale na nemecký a britský trh, kam ich slovensko-bulharský gang pašoval v náklade drevnej štiepky.
Podľa informácií TASR sa na Slovensku takto nelegálne vyrábali cigarety značky Marlboro. Zásahu v Revúcej a okolí sa v noci z piatka na sobotu (16.6.) zúčastnilo 50 až 70 finančných policajtov a následne aj colníkov, priblížil riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.
Finančná správa sa podľa Makóa odhodlala na zásah po polročnom sledovaní výrobne. Pri akcii spolupracovala s organizáciami Europol a OLAF. Zadržaní boli dvaja Slováci, ktorí boli obvinení z daňovej trestnej činnosti. Vyšetrovateľ žiada pre nich väzbu. V prípade dokázania viny a odsúdenia im hrozí sedem- až 12-ročné väzenie. Makó tiež informoval, že po konečnom vyčíslení spôsobenej daňovej škody prípad zrejme prevezme Úrad špeciálnej prokuratúry.
Výrobňa bola podľa šéfa Kriminálneho úradu FS situovaná v bývalých výrobných závodoch. Bola pritom dokonale odizolovaná od okolitého sveta a nečerpala ani elektrickú energiu z verejnej siete. Celkom 15 až 20 robotníkov fungovalo v uzavretom priestore v trojmesačných cykloch bez toho, aby vyšli von. Okrem Slovákov sa na nelegálnej výrobe podieľali aj špecialisti z Bulharska, ktorí vedeli nastavovať výrobné stroje. Sklady boli na iných miestach.
Okrem ušetrených daní sa vďaka záchytu podarilo ochrániť zdravie ľudí v spomenutých západoeurópskych krajinách, uviedol prezident FS. „Akokoľvek absurdne to vyznieva v súvislosti s cigaretami, keďže ide o nelegálne cigarety, tabaková surovina mohla obsahovať aj látky, ktoré v normálnych cigaretách používané nie sú,“ vysvetlil Imrecze. Makó potvrdil, že falošné cigarety prenikli na trh a zdravie obyvateľstva mohlo byť ohrozené. Vzorky poputujú na expertízu. „Určite sa dostali falošné cigarety aj na trh. Môže to predstavovať ohrozenie zdravia, lebo cigarety neboli vyrábané štandardným spôsobom, ale pre čo najväčší zárobok boli používané rôzne nekvalitné suroviny,“ opísal.
Falzifikáty boli podľa Makóa veľmi kvalitné a laik by ich nerozoznal od originálnych cigariet. Pri nich sú balenia označené pomocou QR kódov, ktoré obsahujú údaje o výrobe, distribúcii a predaji tovaru. Tie boli v tomto prípade falošné. Cigarety navyše neboli označené slovenskými kolkami, gang sa v tomto prípade nepokúsil o ich falšovanie.
Prezident FS v tejto súvislosti uviedol, že prípad neovplyvní priaznivé postavenie Slovenska, ktoré patrí ku krajinám s najnižšími množstvami pašovaných cigariet. Dostávajú sa sem najmä z východoeurópskych krajín, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie. V priebehu posledných piatich rokov Finančná správa odhalila niekoľko menších výrobní nelegálnych cigariet, ktoré rozsahom výroby nie sú porovnateľné s výrobňou v Revúcej. Ide tiež o prvý prípad falšovania známej značky na Slovensku, doplnil Imrecze.