K farmárom, ktorí vyrazli z východu v pondelok ráno na protestnú jazdu na traktoroch do Bratislavy, sa pridali ďalší kolegovia z ostatných kútov krajiny. Z Oravy a okolia Trenčína putovalo do hlavného mesta severnou trasou 14 traktorov a áut nespokojných poľnohospodárov.
Slovenskí poľnohospodári sa obrátili na vládu a ministerstvo pôdohospodárstva so svojimi požiadavkami ešte v apríli. Žiadali zmenu podmienok prideľovania štátnej pôdy a systému vyplácania dotácií pre farmárov. Malí poľnohospodári sa sťažovali na korupciu pri čerpaní priamych platieb či bránenie prístupu k vlastnej pôde. Pomocnú ruku v ochrane ich práv im vtedy neposkytli ani úrady.
Za dva mesiace sa však podľa farmárov veľa nezmenilo, a tak sa na bezprávie snažia upozorniť cestou na traktoroch do Bratislavy. „Veľké družstvá, ktoré pracujú na našej pôde, dostávajú veľké dotácie a neplatia vlastníkom pôdy nič. To sa deje aj u nás na Orave. Vznikajú tu subvenčné podvody, kde zákon a nariadenia vlády niečo hovoria a Poľnohospodárska platová agentúra s ministerstvom robí niečo iné,“ povedal nahnevaný roľník z okolia Tvrdošína Jaroslav Pavelek.
Dodáva, že farmári musia držať spolu. „Malý farmár, ktorý chová ovce a trápi sa, nedostane 3 roky nič a veľké družstvá dostávajú bez problémov ďalšie peniaze. A tým sa potom lepšie žije, môžu si kupovať stroje a ďalšie veci, aby mohli ďalej pracovať,“ vysvetľuje. Pridáva sa aj jeho kolega Juraj Murina, ktorý považuje za problém dovoz potravín. „Je tu aj obrovský odliv kapitálu a ľudskej práce,“ vysvetľuje. Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (53) už veľkú časť požiadaviek farmárov splnili a sú pripravení sa s nimi stretnúť. „My sme otvorení dialógu, ale do dnešného dňa sme od týchto farmárov nedostali žiadnu požiadavku na stretnutie,“ doplnila Matečná. Situáciu roľníkov na východe už dlhšie preveruje Generálna prokuratúra, ktorá preskúmala 35 trestných prípadov. O záveroch preskúmania bude informovať generálny prokurátor po tom, ako sa mu zlepší zdravotný stav.
Prečo sme vyrazili na traktoroch do Bratislavy?
Jaroslav Pavelek (52), roľník, Tvrdošín
- Vedenie štátu robí všetko pre to, aby sa mladí farmári a hlavne vlasntíci nedostali k pôde. Terajšia vláda pripravila tieto zákony pre veľkých farmárov a my sme odstavení. Samozrejme, že stojíme za farmármi z východu, ktorým sa stalo veľké bezprávie.
Juraj Murina (50), roľník, Dolný Kubín
- Chceme, aby sa pôda vrátila do rúk tým, čo chcú na nej robiť. Chceme, aby bol výkup potravín. My sme jeden z mála štátov Európy, kde nie je výkup potravín. Za komunizmu sa vykupovali orechy, jablká, marhule, ovčia vlna, teraz nie je výkup žiadny.
Ján Vankúš (49), roľník, Dolný Kubín
- Na Slovensku obhospodarujú 85 percent pôdy veľkí farmári, ktorí produkujú len suroviny, len repku, a to hlavne na vývoz. Tým pádom deficit zdravých a dobrých potravín na Slovensku je obrovský. Podiel domácich potravín je iba 36 percent.