Zo Slovenska totiž pochádza veľké množstvo zbraní, ktoré sa dajú jednoducho reaktivovať a môžu padnúť do rúk teroristov. Vyplýva to z výskumnej správy Spojitosť medzi zločinom a terorizmom v Českej republike a na Slovensku, ktorú v stredu v Bratislave prezentoval vedúci projektu Crime-Terror Nexus Peter Neumann z Kráľovskej fakulty (King's College) Londýnskej univerzity.
Na prezentácii, ktorá sa konala na pôde slovenského bezpečnostného inštitútu GLOBSEC, Rajan Basra - vedúci výskumnej časti projektu Crime-Terror Nexus - pripomenul, že aj pri útoku na redakciu francúzskeho časopisu Charlie Hebdo v januári 2015 teroristi disponovali zbraňami kúpenými na Slovensku. Odborníci vo výskumnej správe takisto upozornili, že slovenské zbrane boli použité aj pri masových streľbách pri nákupnom centre Olympia v Mníchove (júl 2016), kde prišlo o život deväť ľudí.
V tejto súvislosti štúdia zdôrazňuje, že v mnohých prípadoch ide o zbrane vyrábané ešte za čias Československa, ktoré sa po rozdelení spoločného štátu menili na slepé, boli dostupné s minimálnymi obmedzeniami a následne sa mohli rozšíriť do celej Európy. Správa zároveň zdôrazňuje, že takéto ľahko dostupné zbrane s možnosťou jednoduchej reaktivácie sa môžu cez zločinecký trh ľahko dostať do rúk teroristov. "V súčasnosti sa slovenské zbrane nachádzajú v rukách zločincov z Británie, Dánska, Švédska, Holandska, Rumunska či Francúzska," uvádza štúdia.