V prospech zákona ratifikujúceho zmenu názvu tejto bývalej juhoslovanskej republiky podľa agentúry AP hlasovalo 69 poslancov 120-členného parlamentu. Hlavná opozičná strana VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia - Demokratická strana macedónskej národnej jednoty) túto schôdzu bojkotovala. Dohodu musia zároveň ratifikovať parlamenty oboch krajín.
Konečnú dohodu v spore o budúcom oficiálnom názve Macedónska a dohodu o strategickom partnerstve podpísali v nedeľu na gréckej strane Prespanského jazera ministri zahraničných vecí Macedónska a Grécka. Macedónsky konzervatívny prezident Gjorge Ivanov sa však pred časom vyjadril, že príslušný zákon nepodpíše. Tým pádom by bolo nutné debatu a hlasovanie v parlamente zopakovať a v prípade opätovného schválenia už Ivanov nebude môcť ratifikáciu blokovať.
Macedónsky premiér Zoran Zaev v reakcii na to v utorok večer v rozhovore pre stanicu Kanal 5 uviedol, že zabráni eventuálnej blokáde dohody o zmene názvu prezidentom Ivanovom, keby sa o nej občania v ľudovom hlasovaní vyjadrili pozitívne. Nikto nemá právo odporovať ich mienke, povedal Zaev.
Macedónsko by malo oficiálne zmeniť svoj názov až po plánovanom referende na jeseň tohto roka. Ak by občania v plebiscite nový názov schválili, malo by dôjsť aj k úprave macedónskej ústavy. Keby sa tak nestalo, v krajine by sa mali uskutočniť predčasné parlamentné voľby, ktoré budú súčasne akýmsi referendom.