Pri potopení legendárneho parníka Titanic pred 106 rokmi zahynulo 1 503 ľudí. Osudným sa im stal nočný náraz na ľadovec a nedostatok záchranných člnov na palube. Námorná katastrofa dodnes fascinuje množstvo zberateľov, ktorí sú za predmety viažuce sa na tragédiu ochotní zaplatiť nemalé sumy.
Pohľadnicu napísala istá Sarah Daniels svojej priateľke Nell Green do Birminghamu 11. apríla 1912. Opečiatkovali ju na pošte v írskom Queenstowne (dnešný Cobh), ktorý bol poslednou zástavkou parníka na ceste naprieč veľkou mlákou. Sarah z „nepotopiteľnej“ lode píše, ako by si želala, aby jej priateľka bola s ňou, že Titanic je pekná loď a výlet by jej urobil určite dobre.
„Príbeh Titanicu je taký zaujímavý, pretože všetci počuli o tejto katastrofe," hovorí zberateľ Colin Such. Poštovú kartu spolu s výskumnými poznámkami ponúkajú do dražby potomkovia adresátky.
Sarah Daniels nakoniec skazu lode prežila. Pracovala ako slúžka pre bohatú rodinu Allisonovcov z kanadského Montrealu a cestovala s nimi prvou triedou. Hudson Allison podľa historických záznamov neveril, že im na lodi po náraze hrozí nejaké nebezpečenstvo a rozhodol sa ostať s manželkou Bessie a ich dcérou Lorraine na palube. Z celej rodiny tak prežil len malý synček Trevor, ktorého druhá slúžka rodiny Alice držala na rukách a vzala ho do záchranného člna. Trevorova sestra Lorraine sa stala jediným dieťaťom z prvej triedy, ktoré potopenie neprežilo.
„Želám si, aby si tu bola so mnou. Je to prekrásna loď a urobilo by ti to dobre. Práve idem na palubu."
Titanic
Trieda: Olympic
Majiteľ: White Star Line
Začiatok výstavby: 31. marca 1909
Spustenie na vodu: 31. mája 1911
Vstup do služby: 10. apríla 1912
Osud: potopený 15. apríla 1912 o 02.20
Výtlak: 52 310 ton
Dĺžka: 260 m
Šírka: 28,25 m
Ponor: 10,54 m
Maximálna rýchlosť: 44 km/h
Plná kapacita: 3 547 cestujúcich a členov posádky
Zahynulo: 1 503, zachránilo sa 70