Na dlhú a nákladnú cestu na traktoroch a iných poľnohospodárskych vozidlách ich doviedli dlhé roky ignorované krivdy a problémy, s ktorými sa na slovenskom vidieku stretávajú. Hlavné mesto ich prijalo s otvorenou náručou, no k premiérovi Petrovi Pellegrinimu (42) sa napokon nedostali.
Hrôzostrašné príbehy o farmároch bitých na poliach, prepojenia podvodníkov s pôdou a agrodotáciami na vládny Smer sa plne odokryli po vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27). Farmári prekonali strach a začali otvorene hovoriť o praktikách, ktoré sa na Slovensku dejú.
Spomínali prominentnú smeráčku Ľubicu Roškovú, ktorú nazvali grófka Zemplína. Korunu tomu nasadil dnes už poslanec Robert Fico, ktorý pred delegátmi Európskeho parlamentu mal vyhlásiť, že na východe žiadna mafia nie je, pretože na východe nič nie je. „Najradšej by som bol, keby som tu nebol. Ja mám toľko roboty, že neviem, kde mi hlava stojí. Politici nás dohnali, aby sme sem prišli. V prvom rade sme prišli podporiť tých z východu, čo sú na tom najhoršie a bojujejme aj za svoje práva. Lebo človek aj má vlastnú pôdu, len nevie sa k nej dostať,“ povedal roľník Jozef Herda (43) zo Slažian.
Farmári z východu cestovali do hlavného mesta dva dni. Po ceste sa k nim pridávali aj hospodári z ďalších kútov Slovenska. V Bratislave sa usídlili na pravom brehu Dunaja. Dobrovoľníci im po strastiplnej ceste priniesli jedlo a kávu. „Sme si ustlali na tráve, v traktoroch, na slame a takýmto jednoduchým spôsobom romantickým sme zaspali,“ hovorí roľník František Oravec z Gyňova. Ľudia si im zároveň zbierajú na pohonné hmoty.
Menej ústretová k farmárom bola polícia. Pre farmárov doviezli vodné delo, poľnohospodárom dali aj fúkať. Po Bratislave im dovolili jazdiť v menších skupinách. Hoci sa farmári snažili dostať k premiérovi Pellegrinimu, ten ich odkázal na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú. „Snažili sme sa s ňou stretnúť niekoľko rokov,“ povedal Oravec. Matečná stanovila termín na popoludnie a schôdzka sa skončila po uzávierke vydania. Ministerku kritizujú nielen za vedenie rezortu, ale aj jej predošlé šéfovanie Slovenskému pozemkovému fondu, ktorý pôdu prenajímal špekulantom. Premiér aspoň prisľúbil zriadenie špeciálnej komisie z policajtov a prokuratúry, ktorá má preveriť všetky kauzy farmárov. Tých prijal prezident Andrej Kiska, ktorému doniesli zemiaky.
Čo žiadajú roľníci
- vytvorenie vyšetrovacieho tímu, ktorý preverí jednotlivé kauzy utláčaných farmárov
- zabezpečenie toho, aby Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah - vytvorenie transparentných pravidiel prideľovania pôdy
- pomoc malým a stredným farmárom, ktorí sú utláčaní veľkými agrokoncernami