Nový Čas zosumarizoval niektoré naj, ktoré z podaných listín vyplývajú.
Najzadlženejší
Ľubomír Galko (50), poslanec SaS
Liberál v posledných mesiacoch bojoval so zákernou rakovinou, no na krku má rovno tri hypotéky, ktoré priznal. Vlastní pritom dva rodinné domy, jeden byt a ešte rekreačnú chatu v bratislavskom Lamači.
Realitní boháči
Juraj Droba (47), predseda BSK
Okrem slušných príjmov, ktoré sa vyšplhali na 390 000 € za minulý rok, sa môže Droba chváliť aj viacerými nehnuteľnosťami. Spomedzi politikov vytŕča jeho vlastníctvo štyroch bytov v Starom Meste v Bratislave a apartmánu v rakúskom Semmeringu. Oproti roku 2016 sa zbavil jedného bytu aj rodinného domu, čo mu vynieslo slušnú sumu.
Jaroslav Paška (64), podpredseda SNS
Poslanec národniarov si medzi majetok zapísal tri rodinné domy, tri byty aj „stavbu na individuálnu rekreáciu“. Lokalitu týchto nehnuteľností nešpecifikoval.
Martina Lubyová (51), ministerka školstva
Prekvapením je jej veľké portfólio nehnuteľností, medzi ktorými uviedla aj budovu pre šport, dva rodinné domy, tri byty aj chatu. Okrem toho priznala šperky či umelecké predmety.
Najväčší zemepáni
Zsolt Simon (47), nezaradený poslanec
Simon je dlhodobo známy svojimi pôdohospodárskymi majetkami. Na papieri má zapísaných 37 viníc, ovocné sady či takmer 400 parciel ornej pôdy.
Martin Fecko (55), poslanec OĽaNO
Vlastní viac ako 200 lesných pozemkov, trvalých trávnatých porastov či ornej pôdy najmä na východe Slovenska, odkiaľ sám pochádza. Tromfne ho máloktorý zákonodarca.
Najmobilnejší
Elemér Jakab (50), poslanec Mosta-Híd
Spomedzi poslancov vlastní Jakab najviac áut. Hovorí, že v garáži mu ich parkuje rovno päť. Okrem toho môže jazdiť aj na troch poľnohospodárskych strojoch. Vlastní totiž aj množstvo pozemkov či ornej pôdy.
Najzáhadnejší
Robert Fico (53), predseda Smeru
Expremiér tradične vo svojom priznaní neuvádza veľa položiek. Tentoraz napísal príjem z jeho verejnej funkcie vo výške 58 000 €, chatu pri Malackách, vinicu či auto, ale na rozdiel od niektorých iných politikov nehovorí napríklad o luxusných hodinkách, ktoré mu niekoľkokrát svietili na ruke.
Stíhať korupciu cez priznania je márne
Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International
Súčasné priznania sú málo výpovedné, sú málo podobné a nedá sa reálne odsledovať, či majú funkcionári neprimeraný nárast majetku počas funkcie. Ale s týmto protikorupčným nástrojom je všade vo svete väčší problém - dá sa relatívne ľahko obísť cez blízke či spriatelené osoby, ktoré prípadné klientelistické majetky formálne majú, ale užívajú ich aj dotyční politici. Dôležité je sfunkčniť prokuratúru a políciu, aby sa aspoň tie okaté podvody zastrešené politikmi stíhali. Stíhať korupciu cez majetkové priznania je zvyčajne márny zápas aj vo svete, nieto na Slovensku.