Už od vraždy Jána Kuciaka († 27), ktorý upozorňoval na podozrivé hospodárenie niektorých podnikateľov na východe Slovenska, farmári hovoria o podvodoch s dotáciami. Peniaze totiž dostávajú aj tí, ktorí pôdu nevlastnia, ale len obhospodarovávajú.
Známym príkladom sa stala exposlankyňa Smeru Ľubica Rošková, ktorá žiadala dotácie aj na parkovisko, a čelí podozreniam zo subvenčného podvodu. Na stole je tak požiadavka prijatia zákona, aby Pôdohospodárska platobná agentúra vyplácala dotácie len tomu, kto je vedený v Centrálnom registri nájomných zmlúv a má tak titul k pôde, na ktorú sa dotácia viaže.
Na problém upozorňuje aj Martin Fecko z OĽaNO. Podľa neho možno čerpať peniaze bez listín, ktoré treba predložiť na výzvu PPA. Peniaze by tak podľa neho mal dostávať len vlastník alebo nájomca pôdy. Ministerstvo pôdohospodárstva argumentuje, že to nie je možné. „To, že priame podpory pre poľnohospodárov sa vyplácajú obhospodarovateľom, stanovuje európska legislatíva a platí to pre všetky krajiny EÚ,“ argumentuje hovorca rezortu Vladimír Machalík.
Farmári aj včera zostali v Bratislave, pričom ich prijal predseda parlamentu Andrej Danko. Zo stretnutia odchádzali nabrúsení. „Nebola snaha z jeho strany, aby sa zvolávala Koaličná rada k tomu, aby bolo podpísané memorandum. To má zaviazať k tomu, aby riešili reformu pôdohospodárstva. Budeme tu ešte dlhšie, aj týždeň, ak bude treba,“ oznámili zástupcovia farmárov. Šéfka agrorezortu Gabriela Matečná ich vyzvala, aby zverejnili text materiálu. „Ak toto memorandum bude, lebo nevieme čo obsahuje, tak sa k tomu následne vyjadríme," dodala Matečná.
Ako fungujú dotácie
Pôdohospodárska platobná agentúra
- udeľuje a odsúhlasuje dotácie na pôdu
- má systém náhodných kontrol, ktorými skúma neoprávnené dotácie
Farmár
- vlastní pôdu, ale nežiada na ňu dotácie
- peniaze tak môže dostávať iný roľník, ktorý má informácie o voľnej pôde
Agropodnikateľ
- žiada dotácie na pôdu
- podmienkou nie je preukázanie vlastníctva pôdy, ale jej obhospodarovanie (môže byť aj cudzia)
- približná cena na jeden hektár je 240 €
- problémom sa stala napríklad firma exposlankyne Ľubice Roškovej, ktorá žiadala peniaze aj na parkovisko
- podmienkou je, aby na jedno územie nežiadali peniaze dvaja podnikatelia či farmári