Jedným z nich je aj samostatne hospodáriaci František Oravec (47), majiteľ farmy v Gyňove pri Košiciach. Kým on spolu s ďalšími protestuje na traktoroch v hlavnom meste, oni sa musia poriadne obracať. Priznávajú, že melú z posledného. Aj napriek tomu však veria v zmenu k lepšiemu.
Kolegovia Františka Oravca teraz na farme makajú aj za neho. Agronóm Stanislav Kuco (51) prezradil, že žatvu nemôžu začať, lebo stroje sú v Bratislave. „Aj ľudí potrebujem v teréne a nie v hlavnom meste. Protest však má význam. Situácia farmárov na Slovensku je veľmi vážna,“ povedal Kuco. Traktorista Martin Orosz (51) počas neprítomnosti šéfa aj prikrmuje dobytok.
Ťažké srdce na neho však nemá. „Verím, že protest bude úspešný a naša situácia sa zlepší,“ nádejal sa. V Gyňove sa už chystajú na zber pšenice, dokončená však ešte nie je linka na zber obilnín. Napriek tomu šéfovi odkazujú, aby vydržal až do konca. „Tlačí nás už termín žatvy, ale bez podpisu memoranda, ktoré má riešiť reformu poľnohospodárstva, sa ani nevracajte domov,“ odkazuje mu prostredníctvom Nového Času kombajnista Pavol Gaži (43).
Nezištní Bratislavčania
František Oravec v hlavnom meste bojuje aj za neho. „Oceňujem všetkých kolegov-farmárov. Nielen tých, čo sú so mnou v Bratislave,“ povedal Oravec a dodal. „O polia a dobytok sme sa neprestali starať, lebo to sa ani nedá. Kolegovia, ktorí zostali pri Košiciach, robia viac ako na 100 % na činnostiach, ktoré sa zastaviť nedajú.“ Ďakuje Bratislavčanom, ktorí im ponúkali nocľahy a nosili raňajky i večere.
V piatok popoludní protestujúci farmári podľa Oravca predstavili Memorandu o reforme poľnohospodárstva. Nik z vlády neprišiel, memorandum ale podpísali všetky opozičné strany. "Dosiahli sme, čo sme chceli a po pochode Za slušné Slovensko sa vrátime na východ," uzavrel Oravec.
Oravcova farma
- 220 hektárov pšenice
- 380 hektárov repky
- 230 hektárov jarného jačmeňa
(chovajú aj 12 kusov dobytka)
Toto žiadajú roľníci
- vytvorenie vyšetrovacieho tímu, ktorý preverí jednotlivé kauzy utláčaných farmárov
- zabezpečenie toho, aby Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah - vytvorenie transparentných pravidiel prideľovania pôdy
- pomoc malým a stredným farmárom, ktorí sú utláčaní veľkými agrokoncernami