Obvinili ich zo zločinu falšovania zmeniek, cez ktoré sa snažia získať od Markízy desiatky miliónov eur. Dozorujúci prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý sa rozhodol na Kočnera a jeho biznisplán posvietiť, žiada u oboch väzbu, pretože dvojica by sa naďalej dopúšťala trestnej činnosti. Kočner podľa neho marí vyšetrovanie tým, že tají, kde originály zmeniek sú. Šanta však tvrdí, že o dôkazy nemá núdzu.
Kočner si zmenky zo súdu, kde si nárokuje astronomickú sumu, vzal začiatkom mája. To už sa o prípad zaujímal aj prokurátor Šanta, ktorý pojednávania navštevoval. Polícia začala dvojicu stíhať a tento týždeň padlo obvinenie za zločin falšovania cenných papierov s trestnou sadzbou 12 až 20 rokov. Kočnera v stredu v tichosti a bez veľkej akcie vyšetrovatelia zatkli. „Akcia bola starostlivo prichystaná. Zrejme Kočnera zaskočila. Možno vychádzal z toho, že to bude len jeden z ďalších výsluchov bez ďalších konzekvencií,“ povedal Šanta k zverejnenému záberu, kde sa Kočner po zadržaní usmieva a máva.
Deň po Kočnerovi ho nasledoval do cely Rusko. Ten pritom ráno dobrovoľne vypovedal na Prezídiu Policajného zboru a odišiel. Polícia ho však o dve hodiny, už nedobrovoľne, doviezla späť. „Dôkazná situácia sa vyvíjala z hodiny na hodinu. Získali sme ďalšie dôležité dôkazy, na základe ktorých som nemal pochybnosti o vzatí do väzby,“ povedal Šanta.
Súd v Bystrici má dnes rozhodnúť, či nahromadené dôkazy budú stačiť na väzbu. „Obaja sa na slobode dopúšťali najmä ekonomickej trestnej činnosti a budú v nej pokračovať. Preto je nevyhnutné vziať im osobnú slobodu. Navyše, jeden z obvinených (Kočner, pozn. red.) už teraz marí a bude mariť trestné stíhanie nezákonnou manipuláciou so zmenkami. Zatajovaním toho, kde sa nachádzajú v súčasnosti,“ povedal Šanta.
Potrebujú originály?
Práve to, kde vôbec zmenky sú, je otázne. Okresný súd v Bratislave, ktorý o jednej z nich už rozhodol, tvrdí, že Kočnerovi ich museli vydať a ich súhlas nepotreboval. Upozorňuje však, že rátali s tým, že keby zmenky nevrátil, prišiel by o šancu, aby sa raz k peniazom dostal. „Jeho nárok by postrádal hmotnoprávny základ,“ odpísal súd. Šanta, ktorý sa pojednávaní zúčastňoval, prekvapilo, že súd ignoroval dôkazy Markízy, že Rusko zmenky určite nepodpísal v čase, keď šéfoval televízii.
Kočner podľa neho odmieta povedať, kde zmenky sú. „To je tá najcitlivejšia otázka. Pokiaľ ide o originály, tie k dispozícii nie sú. Ale máme rôzne alternatívy zmeniek, využiteľné je aj znalecké dokazovanie v civilnom konaní. No z hľadiska dôkaznej situácie v úzkych rozhodne nie sme,“ povedal Šanta, ktorý zároveň spomenul aj prípad, kde tiež originály zmeniek chýbali.
Išlo o exsiskára Ľuboša Kosíka, ktorý za sfalšovanie zmeniek za 2,4 milióna eur vyfasoval 14 rokov. „Zmenky nie sú absolútne nevyhnutné. Sú aj ďalšie okolnosti prípadu. Je to dokázateľné listinami, záznamami v účtovníctve, svedeckými výpoveďami,“ dodal Šanta. O to, kde cenné papiere sú, sa zaujíma aj polícia. „Klient sa k tomu vyjadril vyšetrovateľovi, sme však viazaní mlčanlivosťou,“ povedal obhajca Kočnera Martin Pohovej.